پاسخ سوالات شما

با وجود شرایط زیر می توان برای صدور حکم موت فرضی اقدام کرد

گذشت ده سال کامل از زمان وجود آخرین خبر از زنده بودن شخص و البته گذشتن سن او از ۷۵ سال.هنگامی که شخص با کشتی به سفر دریایی رفته باشد و آن کشتی تلف شده باشد. البته لازم است از آن تاریخ سه سال گذشته باشد.شخصی جزء نیروهای مسلح بوده باشد و در جنگ مفقود شده باشد. اگر بین دو ... بیشتر بخوانید »

منظور از موت فرضی چیست؟

در قانون مدنی ایران موت به سه نوع فرضی، حقیقی و حکمی تقسیم شده است. موت فرضی زمانی استفاده می شود که از غیبت فرد، مدتی می گذرد و خبری از او نمی رسد. که در این حالت فرض بر عدم حیات و زنده بودن او می شود. تفاوت موت فرضی با حقیقی در آن است که در فوت حقیقی، ... بیشتر بخوانید »

رد مال چیست؟ بررسی مفهوم رد مال و قوانین آن

وقتی که در اثر عملی یا جرمی مالی به نحوه غیر قانونی در دست کسی باشد دادگاه حکم میدهد که آن مال به مالک اصلی برگردد که این را رد مال میگویند. می توان گفت این مورد و این اصطلاح هم در قانون مدنی و قانون مجازات و کیفری کاربرد دارد. رد مال در قانون مدنی در جایی مثل زمانی ... بیشتر بخوانید »

امکان پاک کردن شناسنامه زن و شوهر از ازدواج و طلاق قبلی تشریح کامل

طلاق کلمه ای عربی و از مصدر طلق یطلق به معنای رهایی، آزاد کردن و … می باشد و در واقع پیمان زناشویی را بر هم زدن است بر طبق قانون طلاق احوال شخصیه است به این معنی که پیروان ادیانی که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده اند می توانند بر طبق دین خود طلاق بگیرند و از ... بیشتر بخوانید »

معنای داوری در طلاق چیست؟ابطال رای داوری چگونه است؟

قبل از قانون حمایت خانواده ارجاع اختلافات بین زن و شوهر به داوری در ماده۶۷۶ قانون آیین دادرسی مدنی پیش بینی شده بود. قانون حمایت خانواده به این مساله توجه خاصی مبذول داشت و قواعدی به آن اختصاص داد که هرچند خالی از ایراد نبود ولیکن از قوانین قبلی کامل تر بود. لایحه قانونی دادگاه مدنی خاص اجاع به داوری ... بیشتر بخوانید »

مجازات کیفری سقط جنین غیرقانونی

از جهت پرداخت دیه که مقدار آن به مرحله‌ای که جنین در آن قرار داشته بستگی دارد و بنا بر ماده ۵۵۶ قانون مجازات اسلامی سقط جنین پس از پیدایش روح مشمول تغلیظ دیه می‌شود و چنانچه این اقدام در ماه‌های حرام انجام شده باشد به مبلغ دیه جنین یک سوم اضافه می‌شود. ماده ۶۲۲ بیان می‌کند هر کس عامدا ... بیشتر بخوانید »

مراحل گرفتن مهریه از دادگاه یا شورای حل اختلاف

اگر مقدار مهریه مطالبه شده کمتر از  میلیون تومان باشد شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی است و اگر مقدار مهریه مطالبه شده بالای ارزش  میلیون تومان باشد ثبت دادخواست از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و سپس ارسال پرونده به دادگاه خانواده خواهد بود.بر طبق قانون همزمان با دادخواست مطالبه مهریه و یا حتی قبل از آن می توان ... بیشتر بخوانید »

بخشنامه جدید قوه قضاییه در خصوص زندان مهریه چیست؟

این بخشنامه که در مورخ ۱۳۹۷/۷/۲۲ صادر شده است ودر سال جاری هم تاکید شده هست به این مطلب تاکید دارد که چون سکه گران شده است، دادخواست های تعدیل اقساط مهریه خارج از نوبت و با توجه به وسع واقعی زوج تقسیط شود که کسی بی جهت بابت مهریه به زندان نرود؛ متن بخشنامه چنین است: بخشنامه شماره ۹۰۰۰/۳۴۸۵۹/۱۰۰ ... بیشتر بخوانید »

مراحل اجرا گذاشتن مهریه از اجرای ثبت

در ابتدا بایستی اصل عقدنامه یا رونوشت را در اختیار داشت و به دفتر ازدواج مندرج در عقدنامه و شناسنامه مراجعه کرد. البته ممکن است نشانی دفتر خانه عوض شده باشد و یا اصلا شما فراموش کرده باشید که دفتر ازدواج مورد نظر کجا بوده است و یا حتی سردفتر ازدواج فوت کرده باشد. در این موارد به کانون سردفتران ... بیشتر بخوانید »

تشریح کامل شرایط و مراحل به اجرا گذاشتن مهریه با قانون مهریه جدید(عقددائم و صیغه) 1402

مطابق بخشنامه که توسط ریاست محترم قوه قضاییه صادر کرده و ناظر به اجرای بند ب ماده ۱۱۳ قانون برنامه پنجم توسعه است کلیه محاکم ایران از پذیرش دادخواست مهریه در ابتدا بدون مراجعه قبلی به اداره ثبت منع شده اند. با این توضیح که چه وکیل مهریه داشته باشید یا خودتان به شخصه اقدام میکنید گام اول مراجعه به ... بیشتر بخوانید »