پاسخ سوالات شما

انواع توهین و افترا و تفاوت آن‌ها در چیست؟

سوال: انواع توهین و افترا و تفاوت آن‌ها در چیست؟ پاسخ: توهین ساده این جرم در ماده ۶۰۸ قانون تعزیرات، مصوب سال ۱۳۷۵، پیش بینی شده است که مقرر می دارد، “توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک، چنانچه موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه و یا پنجاه هزار‌ تا یک میلیون ریال ... بیشتر بخوانید »

از ادارات دولتی به کجا شکایت کنیم؟

مرجع شکایت از ادارات دولتی تشخیص مرجع صالح برای رسیدگی به شکایت از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ چرا که در صورت عدم توجه به این مساله امکان تضییع حق، متحمل شدن ضررهای مالی و از دست رفتن زمان وجود دارد. طرح شکایت از اداره دولتی نیز از این قاعده مستثنی نیست. دو مرجع برای ثبت شکایات در این زمینه وجود دارند ... بیشتر بخوانید »

چگونه تجاوز و ازار جنسی را در دادگاه اثبات کنیم؟

چند نوع تجاوز وجود دارد که معمولا باتوجه به وضعیتی که در آن رخ می‌دهند، جنسیت یا خصوصیت قربانی، و یا جنسیت و خصوصیت متهم طبقه بندی میشود. انواع گوناگون تجاوز شامل: تجاوز به وسیله اشنا، تجاوز دست جمعی، تجاوز زناشویی یا تجاوز زوجی، تجاوز به محارم، سوءاستفاده جنسی از بچه ها، تجاوز در زندان، تجاوز جنگی و تجاوز از ... بیشتر بخوانید »

خرید و فروش مشروبات الکلی، در قانون چه جرمی دارد؟جزای نقدی در مجازات شرب خمر چه مقدار است؟

سوال: خرید و فروش مشروبات الکلی، در قانون چه جرمی دارد؟جواب: جرم خرید و فروش مشروبات الکلی در فصل بیست و هشتم قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات، در ضمن ماده ۷۰۲ ذکر شده است. این ماده جرم ساخت مشروبات الکلی و جرم حمل و نگهداری مشروبات الکلی را پیش بینی کرده است. علاوه بر این، قانون گذار به جرم قاچاق مشروبات الکلی و هم چنین مصرف مشروبات الکلی و نیز جرم ... بیشتر بخوانید »

اعتراض شخص ثالث چیست و انواع آن را توضیح دهید؟

سوال: اعتراض شخص ثالث چیست و انواع آن را توضیح دهید؟ پاسخ: یکی از روش های اعتراض به حکم دادگاه، اعتراض شخص ثالث می باشد. در این دعوا، شخصی که در جریان دادرسی حاضر نبوده است، می تواند به حکمی که صادر شده و به حقوق او خللی وارد کرده است، اعتراض کند. در قانون آیین دادرسی مدنی، دو نوع دعوای ... بیشتر بخوانید »

ابلاغ قانونی چیست و شامل چه مواردی است

در مورد دعاوی مطرح در دادگستری ابلاغ صحیح و به موقع تصمیمات و اقداماتی است که پیش روی طرفین قرار دارد ؛ بدلیل اینکه تمامی مهلت ها و مواعد قانونی که برای انجام امر یا اِعمال حقی در قانون پیش بینی شده است ، از تاریخ ابلاغ بوسیله مامور ابلاغ شروع و محاسبه می گردد . منتها در برخی از ... بیشتر بخوانید »

کارگر برای شکایت از کارفرما بابت حقوق، باید چکاری انجام دهد؟

کارگر برای شکایت از کارفرما بابت حقوق، باید به اداره کار مراجعه نماید. به دلیل آنکه کلیه دعاوی مربوط به حقوق و مزایا و سنوات و غیره مرجع صالح به رسیدگی آن اداره کار است ولی درمورد دعاوی ناشی از آسیب جسمی و حیثیتی و غیره مرجع صالح به رسیدگی دادسراست. بنابراین برای خواسته خود که دریافت حقوق معوقه است، ... بیشتر بخوانید »

مستمری بازماندگان و شرایط بهره مندی از آن چگونه است؟

سوال: مستمری بازماندگان و شرایط بهره مندی از آن چگونه است؟پاسخ: بند ۱۶ ماده ۲ قانون تامین اجتماعی مستمری را وجهی دانسته که طبق شرایط مقرر در این قانون به منظور جبران قطع تمام یا قسمتی از درآمد بیمه شده و در صورت فوت او برای تامین معیشت بازماندگان وی به آنان پرداخت می‌شود. در ادامه مقنن در ماده ۸۰ ... بیشتر بخوانید »

حکم تعویض قفل در منزل توسط شوهر چیست؟

سوال: حکم تعویض قفل در منزل توسط شوهر چیست؟ پاسخ: تعویض قفل درب منزل توسط زوج معمولا به این دلیل انجام می شود که وی بخواهد علیه زن دعوای عدم تمکین ارائه نماید و زن را به عدم تمکین محکوم کرده و نفقه وی را نپردازد؛ اما همانگونه که اشاره شد، در صورتی که خود مرد سبب ایجاد عدم تمکین ... بیشتر بخوانید »

آیا تغییر جنسیت در ایران قانونی است؟پس از تغییر جنسیت، تکلیف مهریه چه می‌شود؟آیا زن پس از تغییر جنسیت باید عده طلاق یا فسخ نکاح نگه دارد؟آیا تغییر جنسیت میزان ارث را تغییر می‌دهد؟مقدار دیه برای شخصی که تغییر جنسیت داده چگونه محاسبه می‌شود؟

سوال: آیا تغییر جنسیت در ایران قانونی است؟پس از تغییر جنسیت، تکلیف مهریه چه می‌شود؟آیا زن پس از تغییر جنسیت باید عده طلاق یا فسخ نکاح نگه دارد؟آیا تغییر جنسیت میزان ارث را تغییر می‌دهد؟مقدار دیه برای شخصی که تغییر جنسیت داده چگونه محاسبه می‌شود؟پاسخ: ایران جز معدود کشورهای مسلمان است که عمل تغییر جنسیت را قانونی اعلام کرده است، بنابراین، ... بیشتر بخوانید »