پاسخ سوالات شما

آیا قمار اینترنتی جرم محسوب می‌شود؟

سوال: آیا قمار اینترنتی جرم محسوب می‌شود؟ پاسخ: بر مبنای ماده 705 تا 711 قانون اساسی قمار و شرط بندی جرم محسوب می‌گردد و دایر کنندگان و شرکت کنندگان در این گونه مسابقات مجرم شناخته می‌شوند. با این باور که سایت‌های قمار اینترنتی با هدف انحراف افراد و به منظور دریافت مبالغ هنگفت از آن‌ها بدون هیچ گونه فعالیت، کار ... بیشتر بخوانید »

درخواست توقیف حقوق ، عیدی و پاداش بابت مهریه چگونه است؟

درخواست توقیف حقوق بابت مهریه چنانچه مرد کارمند باشد، زن می‌تواند برای دریافت مهریه اقدام به کسر از حقوق وی کند. زوجه از طریق دادگاه یا اجراییات ثبت می‌تواند برای مطالبه مهریه اقدام کند. در صورتی که از طریق دادگاه اقدام کند با قرار تامین خواسته و اگر از طریق اجراییات ثبت باشد، با درخواست توقیف حساب بانکی به منظور ... بیشتر بخوانید »

ابطال وکالت بلاعزل طلاق چگونه است؟

سوال: ابطال وکالت بلاعزل طلاق چگونه است؟ پاسخ: در وکالت در طلاق هر زمان مرد(زوج) می تواند وکیل را – مثلا زن (زوجه)– عزل کند مگر این که عقد وکالت یا عدم عزل وکیل ضمن عقد لازمی – که به اراده یکی از طرفین به هم نمی خورد – منعقد شده باشد. به عنوان مثال اگر وکالت در طلاق زوجه در ضمن عقد ... بیشتر بخوانید »

شرایط فسخ قرارداد خرید خانه چیست؟

سوال: شرایط فسخ قرارداد خرید خانه چیست؟ پاسخ: شرایط فسخ قرارداد خرید خانه چیست؟چرا اجاره نامه اهمیت دارد؟مستاجر در چه صورتی حق فسخ قرارداد اجاره را پیش از موعد دارد؟مؤجر در چه صورتی حق فسخ قرارداد اجاره را پیش از موعد دارد؟آیا فسخ قرارداد اجاره قبل از تحویل گرفتن خانه امکان پذیر است؟خسارت فسخ قرارداد اجاره چگونه تعیین می‌شود؟فسخ قرارداد ... بیشتر بخوانید »

در یک قرارداد مشارکت در ساخت سازنده بنای مورد نظررا در موعد معین تکمیل نکند و یا تحویل ندهد می توان ضرر و زیان گرفت؟

سوال: در یک قرارداد مشارکت در ساخت سازنده بنای مورد نظررا در موعد معینی تکمیل و تحویل ندهد می توان ضرر و زیان گرفت؟ پاسخ: اگر بر اثر تخلف متعهد ضرر وزیانی به طرف مقابل وارد شود متعهدله  می تواند دادخواست مطالبه ی ضرر وزیان ناشی از تخلف قرارداد را به دادگاه تقدیم کند.مثلا :در یک قرارداد مشارکت در ساخت ... بیشتر بخوانید »

کدام اموال شوهر برای مهریه توقیف نمی‌شود؟

سوال: کدام اموال شوهر برای مهریه توقیف نمی‌شود؟پاسخ: توجه داشته باشید که بعضی از اموال قابل توقیف نیست و اگر هم توقیف شود با اعتراض زوج از توقیف آزاد می‌شود که در اصطلاح حقوقی به آنها مستثنیات دین گفته می‌شود که بر طبق ماده ۲۴  قانون محکومیت‌های مالی عبارت هستند از: منزل مسکونی که عرفا در شان محکوم علیه در حالت اعسار او باشد.اثاثیه ... بیشتر بخوانید »

آیا فرزند در ازدواج موقت ارث می‌برد؟

سوال: آیا فرزند در ازدواج موقت ارث می‌برد؟ پاسخ: ازدواج موقت چیست؟ ازدواج موقت که در حقوق، نکاح منقطع و متعه نامیده شده و در عرف میان مردم، صیغه نامیده می شود، در فقه شیعی مطرح گردیده و مورد قبول علمای اهل سنت نمی باشد. این نوع از نکاح در ماده 1075 قانون مدنی بدین صورت مورد تعریف قرار گرفته ... بیشتر بخوانید »

مجازات ساخت مشروبات الکلی چیست؟

سوال: مجازات ساخت مشروبات الکلی چیست؟ پاسخ: طبق ماده 702 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، “هر کس مشروبات الکلی بسازد … به شش ماه تا یک سال حبس و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و نیز پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی (تجاری) کالای یاد شده محکوم می شود”. بنابراین مجازات ساخت مشروبات الکلی سه نوع ... بیشتر بخوانید »

چگونه مجازاتها یک حکم کاهش پیدا می کند و شامل تخفیف و عفو می شود؟

سوال: چگونه مجازاتها یک حکم کاهش پیدا می کند و شامل تخفیف و عفو می شود؟ پاسخ: ماده۱ – مجازاتهای مقرر در کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی تعزيرات و مجازات‌هاي بازدارنده مصوب ۲/۳/۱۳۷۵ با اصلاحات و الحاقات بعدي به شرح زیر کاهش يافته یا تبدیل می شود: الف- مجازات حبس موضوع ماده (۶۱۴) قانون(به استثناي تبصره آن) به حبس درجه ... بیشتر بخوانید »

نحوه شکایت کیفری از چک برگشتی و مهلت آن چگونه است؟

سوال: نحوه شکایت کیفری از چک برگشتی و مهلت آن چگونه است؟ پاسخ: یکی از روش های مطالبه چک برگشتی، شکایت کیفری علیه صادر کننده آن است. مسئله مهمی که در خصوص شکایت کیفری از چک برگشتی وجود دارد، مهلت شکایت کیفری است. در قانون دو محدوده زمانی 6 ماهه برای شکایت کیفری از چک برگشتی پیش بینی شده است ... بیشتر بخوانید »