پاسخ سوالات شما

تجاوز یا زنای به عنف چیست؟

تجاوز بیانگر همان زنای به عنف است. زنای به عنف یعنی رابطه جنسی با زور و اجبار که در قانون مجازات حکم آن اعدام مقرر شده است. نکته ی مهم این است که لزوما نیازی به اجبار نیست و ایجاد رابطه با اغفال و بیهوش کردن فرد هم در حکم تجاوز و زنای به عنف است‌. آنچه پیداست و باید ... بیشتر بخوانید »

جرم دسترسی غیر مجاز به تلفن همسر

مجازات هک گوشی همسر عملی مجرمانه است و از سوی هر یک از زوجین بدون رضایت و آگاهی طرف مقابل انجام شود در صورت دادخواهی طرف شاکی با مجازات تعیین شده در قانون مواجه می شود. بر اساس ماده ۷۲۹ قانون مجازات اسلامی چنانچه زن یا شوهر با ارائه مدارک مستدل و محکمه پسند بتوانند دسترسی غیر مجاز همسر خود ... بیشتر بخوانید »

سند صلح عمری چیست؟

صلح عمری نوعی عقد است که بر اساس آن فرد، مالکیت اموال و ملک خود را به فرد یا افراد دیگر به این شرط منتقل می کند که تا پایان عمر بتواند از منافع  آن ها استفاده کرده و منتفع شود. به عبارت دیگر در صلح عمری فرد مالکیت اموال یا املاک خود را به صورت قطعی به غیر یا ... بیشتر بخوانید »

مجازات رابطه نامشروع پیامکی

مجازات رابطه نامشروع پیامکی با توجه به ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی در مورد مجازات جرم رابطه نامشروع تعیین می گردد. به این معنا که بر اساس ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی هر گاه زن و مرد نامحرم بدون داشتن علقه زوجیت رسمی و قانونی با یکدیگر روابط غیر اخلاقی و جنسی برقرار نمایند مرتکب روابط نامشروع و منافی عفت ... بیشتر بخوانید »

شرایط شکایت از دندانپزشک چگونه است؟

اولین شرط از شرایط شکایت از دندانپزشک این است که قصور یا اشتباهی، توسط دندانپزشک، رخ دهد؛ به عنوان مثال، دندانپزشک، در انجام وظیفه قانونی خود، کوتاهی کند یا استانداردهای مراقبتی و پزشکی مورد تایید سازمان نظام پزشکی را رعایت ننماید. به طور کلی، هر نوع، بی مبالاتی، بی احتیاطی، عدم مهارت و عدم رعایت نظامات دولتی توسط دندانپزشک، قابل پیگیری و شکایت است. دومین شرط از شرایط شکایت از ... بیشتر بخوانید »

جرم ترک انفاق کیفری چگونه است؟

در عقد دائم، مرد مکلف است، به همسر خود، نفقه، پرداخت نماید. در صورتی که زن، تمکین نموده و مرد نیز با وجود استطاعت مالی، نفقه زن خود ندهد، مرتکب جرم ترک نفقه، شده است و به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌شود. حبس تعزیری درجه شش، بیش از شش ماه تا دو سال می باشد فرمهای قضایی کلیک کنید تهیه ... بیشتر بخوانید »

برای گرفتن مهریه از کجا شروع کنیم؟

مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای ثبت یکی از راه‌های آسان و سریع برای دریافت مهریه، مراجعه به اداره اجرای ثبت اسناد و املاک است. سند ازدواج یک سند رسمی محسوب می‌شود. زن می‌تواند از طریق دفتر ثبتی که در آن ازدواج ثبت شده است، نسبت به دریافت اجراییه اقدام کند. در این صورت نیازی به مراجعه برای طلب مهریه ... بیشتر بخوانید »

آیا مرد میتواند زن را برای همیشه طلاق ندهد؟

اگر زن درخواست طلاق دهد و اگر مرد راضی به طلاق نباشد و طلاق ندهد در این حالت با توجه به ماده 1143 قانون مدنی در صورت درخواست طلاق زن و نارضایتی مرد از طلاق؛ دادگاه بدون در نظر گرفتن خواست مرد در صورت پذیرفتن شرایط زوجه حکم طلاق را برای زن صادر می کند. فرمهای قضایی کلیک کنید تهیه ... بیشتر بخوانید »

نحوه طرح شکایت در سازمان بازرسی کل کشور

از جمله شکایاتی که در سازمان بازرسی کل کشور قابل طرح است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: ✅ شکایات مربوط به جذب ، استخدام و گزینش در دستگاه های اجرایی و دانشگاه ها ✅ شکایات و اعتراضات نسبت به انجام مزایده‌ها و مناقصه ها ✅ شکایات علیه کارمندان دستگاه های اجرایی در زمینه تصرف غیر قانونی و تضییع اموال ... بیشتر بخوانید »

روش‌ های ثبت دادخواست در دیوان عدالت اداری

بر اساس قانون دیوان عدالت اداری دادخواست و ضمایم آن باید به تعداد طرف شکایت به اضافه یک نسخه تهیه شود. پذیرش دادخواست در شعب بدوی، تجدیدنظر و هیأت عمومی دیوان به یکی از روش‌های زیر امکان‌پذیر است: دفاتر استانی دیوان عدالت اداری یکی از روش ها برای تقدیم دادخواست دفاتر دیوان عدالت اداری در دادگستری تمامی مراکز استانها در ... بیشتر بخوانید »