پاسخ سوالات شما

حکم جلب مهریه چیست و چقدر اعتبار دارد؟ نحوه گرفتن حکم جلب مهریه

ماده ۳ – اگر استیفای محکومٌ‌ به از طرق مذکور در این قانون ممکن نگردد؛ محکومٌ‌ علیه به تقاضای محکومٌ‌ له تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت محکومٌ‌ له حبس می‌ شود.چنانچه محکومٌ‌ علیه تا سی روز پس از ابلاغ اجرائیه، ضمن ارائه صورت کلیه اموال خود، دعوای اعسار خویش را اقامه کرده ... بیشتر بخوانید »

انواع طلاق چیست؟

پاسخ: طلاق کلمه ای عربی و از مصدر طلق یطلق به معنای رهایی، آزاد کردن و … می باشد و در واقع پیمان زناشویی را بر هم زدن است بر طبق قانون طلاق احوال شخصیه است به این معنی که پیروان ادیانی که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده اند می توانند بر طبق دین خود طلاق بگیرند و ... بیشتر بخوانید »

چه عیبی در زن باشد موجب فسخ نکاح می شود؟

قرن: قرن به فتح قاف و راء است. به استخوان یا گوشت زائدی که در فرج زن رشد کرده و مانع از وقوع نزدیکی زوجین می‌شود.افضاء: افضا یعنی یکی شدن مجرای بول و حیض در زن می‌باشد.جنون: بیماری روان پریشی است بصورت ادواری و یا دائمی در یک فرد دیده می‌شود.جذام: بیماری عفونی است که باعث ایجاد زخم‌های عفونی بر ... بیشتر بخوانید »

برطبق قانون مدنی  محجورین شامل چه کسانی می شوند؟

صغیرمجنونسفیهتاجر ورشکسته صغیر یعنی کسانی که به سن بلوغ شرعی نرسیده اند. طبق تبصره یک ماده ۱۲۱۰ قانون مدنی سن بلوغ در پسر پانزده سال تمام و در دختر نه سال تمام قمری است. در حال حاضر رویه قضایی و اداری ایران به این شکل است که کسانی که به ۱۸ سال تمام شمسی برسند رشید و بالغ محسوب می ... بیشتر بخوانید »

محجور کیست؟

محجور به شخصی که در شرایط حجر قرار داشته باشد، محجور می گویند. بر اساس قانون مدنی اغلب معاملات اشخاص محجور باطل است و در بعضی موارد هم غیر نافذ منوط به اجازه یا رد است. معاملات غیر نافذ محجور با رد سرپرست وی مثل ولی یا قیم باطل می شود. محجورینی که معاملات آنها کلاً باطل است مجنون و ... بیشتر بخوانید »

 ابلاغیه جدید برای مستاجران در سال ۱۴۰۱

پاسخ: در شهر تهران این میزان ۲۵ درصد خواهد بود در کلان شهر ها هم به همین میزان ۲۵ درصد خواهد بود. البته خود مالک و مستاجر میتوانند به قیمت کمتر توافق کنند اما بدیهی ست که به قیمت بیشتر این امکان وجود ندارد. سقف افزایش اجاره بها در شهرستان در کلان شهر ها میزان سقف افزایش اجاره بها توسط ... بیشتر بخوانید »

پرداخت دیه توسط بیمه چگونه است؟

پاسخ: طبق تعاریف فقهی، زمانی که فردی به هر دلیلی سبب کشتن انسانی یا نقص عضو وی شود مبلغی تحت عنوان خون بها یا دیه به بازماندگان وی تعلق می گیرد. بیمه ثالث یا همان شخص ثالث: که در این بیمه خسارات به دو نوع جانی و مالی تقسیم می شود.  خسارات مالی در بیمه ثالث: آسیب و ضرر هایی ... بیشتر بخوانید »

مراحل مفقودی چک چگونه است؟

پاسخ: در صورت گم شدن چک، باید، مراحل اعلام مفقودی چک، انجام شود. در مرحله اول، صاحب چک، باید، به بانک مراجعه و دستور عدم پرداخت چک را بخواهد. سپس، باید، به مراجع صالح شکایت از چک مفقودی ( شورای حل اختلاف یا دادسرا ) مراجعه کند و گواهی مفقودی صادره و برگه اعلام شکایت از چک مفقود شده را، مجددا به بانک ارایه نماید. اگر دادگاه، مفقودی بودن ... بیشتر بخوانید »

مجازات جعل مدرک تحصیلی چیست؟

پاسخ: در قانون برای جعل مدرک دانشگاهی، مجازات در نظر گرفته شده و بر اساس آن اگر فردی مدارک اشتغال به تحصیل یا فارغ‌التحصیلی با تأییدیه و ریز نمرات تحصیلی دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی داخل یا خارج از کشور را جعل کند، مجازات خواهد شد. علاوه بر فرد جعل کننده(جاعل)، کسی هم که از این مدرک جعلی استفاده ... بیشتر بخوانید »

«تامین دلیل» چه‏ موقع لازم است ؟دادخواست«تامین دلیل»چه موقع باید داده شود؟

پاسخ: قبل از شروع برای اینکه بدانید «تامین دلیل» چه‏ موقع لازم است مثالهای چندی برای شما می‏زنیم: مثال اول: بر یک شخصی حقی داری مثلا ساعت خود را نزد او امانت گذارده و رسید نگرفته ‏اید و اشخاصی از وجود این حق مطلعند ولی شما احتمال میدهید در موقع مطالبه این حق‏ یا طرح دعوی، باین اشخاص یعنی مطلعین ... بیشتر بخوانید »