ماده مخدر سورچه چیست؟ و مجازات آن چیست؟

سورچه یا سورچی نامی است که به هروئین و مشتقات آن چسبانده‌اند تا ضمن معرفی آن به عنوان سور و سات مهمانی‌ها و جمع‌های پرعیش، وحشت مصرف این مواد را بریزند و ذهن‌های کنجکاو را فریب دهند.

نام سورچه از واژه‌ی سورچرانی اقتباس شده و برای القای این مفهوم است که این مخدر مختص مهمانی‌ها و شب‌نشینی‌هاست، هیچ اعتیادی به دنبال ندارد و صرفا برای سرخوشی و خوش‌گذرانی است! در حالی که واقعیت چیز دیگری است. 

ماده مخدر سورچه چیست؟

سورچه یا تونی اسباب‌بازی جدید و لاکچری پولدارها است.

قیمت هر گرم از این ماده مخدر ۷۰۰ هزار تومان است که کاملا گروه مورد هدف این نوع مواد مخدر را  مشخص می‌کند؛ افراد پولدار. سورچه یا تونی نوعی مواد مخدر صنعتی است که از کوکائین و در اصل از گیاه کوکا تهیه می‌شود و شدیدا گران و مخرب است.

در سورچه مواد مخدر هروئین وجود دارد که از ایجاد تغییر شیمیایی روی مرفین به دست می‌آید و بلافاصله با حل شدن در چربی‌ها خود را به مغز فرد می‌رساند.

پس از وابستگی به این ماده مخدر، فرد معتاد هر ۶ الی ۱۲ ساعت به سراغ آن خواهد رفت؛ مثل تمام انواع مواد مخدر، سورچه نیز در ابتدا با سرخوشی و هیجان همراه است و رفته‌رفته به آرامش و رهاشدگی می‌رسد؛ در نهایت نیاز به مصرف همیشگی آن هم برای جسم و هم برای روح فرد آزاردهنده خواهد بود.

عوارض خطرناک ماده مخدر سورچه

تونی یا همان کوکائین (کوکائین و هروئین هر دو از مشتقات مرفین بوده و مشابه هستند) در دسته مواد مخدر توان افزا قرار می‌گیرد و به فرد مصرف کننده توهم قدرت می‌دهد، در حالی که مصرف این ماده مخدر باعث اختلال حاد روان فرد شده و تغییرات شدید حسی و هیجانی ایجاد می‌کند.

غالبا پس از مصرف هروئین، احساسی از اوج لذت سراسر بدن را فرا می‌گیرد که آن را مشابه ارگاسم کامل بدن توصیف می‌کنند.

رفته‌رفته بدن گرم و دهان خشک شده و یک احساس سنگینی همراه با تهوع، استفراغ و خارش شدید ظهور می‌کند.

معمولا مصرف‌کنندگان برای ساعات طولانی خواب‌آلود و کسل می‌شوند؛ عملکرد ذهنی فرد به خاطر تاثیر هروئین روی سیستم عصبی مرکزی مختل می‌شود، کارکرد قلبی عروقی کند شده و در برخی افراد مصرف این ماده می‌تواند به واکنش حاد هروئین منجر شود.

مشخصه این عارضه شروع ناگهانی و حاد علائم مربوط به فروپاشی کارکرد سیستم قلبی و عروقی و در نهایت مرگ مصرف کننده است.

جدی‌ترین اثر هروئین و مشتقات آن بر روی بدن، ضعف در تنفس است؛ همچنین رایج‌ترین علت مرگ‌ومیر ناشی از مصرف بیش از حد این ماده، وقفه تنفسی خواهد بود.

عوارض مواد مخدر سورچه در دراز مدت

همان‌طور که گفته شد، سورچه نامی است که مافیای مواد مخدر برای هروئین و مشتقات آن انتخاب کرده‌اند؛ برخی از عوارض این ماده در دراز مدت عبارت است از:

 • یبوست
 • اختلالات کبدی
 • اضمحلال رگ‌ها
 • اختلالات قاعدگی
 • تیرگی لب‌ها و پوست
 • ورم‌های چرکی یا دمل‌های پوستی
 • بیماری‌های تنفسی نظیر ذات‌الریه و سل
 • ورم مفاصل و سایر بیماری‌های روماتوئیدی
 • عفونت لایه‌های درونی قلب و دریچه‌های آن
 • اختلال در هضم غذا، بی‌اشتهایی و کاهش وزن
 • بی‌خوابی هنگام شب و خواب‌آلودگی در طی روز
 • از بین رفتن مقاومت بدن در برابر انواع بیماری‌های عفونی
 • بیماری‌های عفونی نظیر بیماری هپاتیت و بیماری ایدز در اثر مصرف سرنگ‌های آلوده
 • مرگ ‌بخشی از سلول‌های مغزی و نخاعی پس از مصرف زیاد و بیماری‌های ناشی از آن
 • عوارض مواد مخدر سورچه بر روی مغز انسان

سورچه پس از اندک زمانی از سدهای خونی مغز عبور کرده و در مغز به مورفین تبدیل می‌شود.

این ماده مخدر با چسبیدن به گیرنده‌های افیونی مسئول کنترل درد در مغز، دکمه‌ی احساسات ناخوشایند را فعال می‌کند.

از سوی دیگر این ماده جایگزین اپیوئیدهای طبیعی مغز شده و پس از هر بار استعمال، نیاز بدن به مصرف آن را بیشتر و بیشتر می‌گردد.

نظام کیفری حاکم بر ماده مخدر ((سورچه)) همانند شیشه و هروئین می باشد.

به طور کلی، قانون گذار در قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب ۱۳۷۶ دو رویکرد کیفری متفاوت را در خصوص طبقه بندی مواد مخدر و روان گردان برگزیده است؛

 • رویکرد کیفری موجود در ماده ۴ قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر؛
 • رویکرد کیفری موجود در ماده ۸ قانون مذکور.

وقتی از رویکرد کیفری سخن می گوییم، منظور ساز و کار ها و مکانیسم حقوق جزایی در خصوص یک مورد مشخص است؛ به این منظور که قانون گذار، برای مواد مخدر موضوع ماده ی ۴ قانون مذکور یک دسته مقررات و مجازات متناسب با آن مواد را تعیین کرده؛ در حالیکه با توجه به مواد موضوع ماده ی ۸ این قانون، مقررات و مجازات ها نیز متفاوت شده است.

به عبارت ساده تر، قانون گذار در ماده ی ۸ سختگیری و حدت و شدت بیشتری را اعمال کرده است؛ دلیل آن هم واضح است؛ ضرر و زیان بیشتری که مواد موضوع ماده ی ۸ نسبت به مواد موضوع ماده ی ۴ دارند. هم سورچه و هم شیشه و هم هروئین از دسته مواد های مخدر موضوع ماده ی ۸ هستند.

اگر در قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب ۱۳۷۶ خرید و فروش بیش از ۵ کیلو تریاک مستوجب اعدام بوده است، خرید و فروش سی و یک گرم سورچه یا شیشه یا هروئین برای اعدام مرتکب کفایت می کرد؛ همانطور که در اول بحث گفته شد، هروئین بیست برابر خطرناک تر از تریاک است، پس در اعمال مجازات مربوط به آن قانون گذار راه درستی را در پی گرفته است.

در وهله ی اول به بررسی نظام کیفری حاکم بر این دو ماده که نظامی مشابه هم هست خواهیم پرداخت و بعد از آن به تغییرات الحاقی ماده واحده مصوب ۱۳۹۶ خواهیم پرداخت.

مجازات قانونی

عناوین مجرمانه ی متعددی در ماده ی ۸ ذکر شده است؛ ازجمله، وارد کردن، مبادرت به ساخت، تولید،توزیع، صدور، ارسال، خرید یا فروش، در معرض فروش قراردادن، نگهداری، مخفی کردن و حمل کردن.

اگر هرکدام از موارد فوق ارتکاب یابد، با توجه به “میزان مواد” (منظور میزان خلوص مواد) مجازات های ذیل به تناسب اجرا خواهد شد:

 • تا پنج سانتی گرم، از پانصدهزار ریال تا یک میلیون ریال جریمه نقدی و بیست تا پنجاه ضربه شلاق.
 • بیش از پنج سانتی گرم تا یک گرم، از دو میلیون تا شش میلیون ریال جریمه نقدی وسی تا هفتاد ضربه شلاق.
 • بیش از یک گرم تا چهار گرم، از هشت میلیون تا بیست میلیون ریال جریمه نقدی و دوتا پنج سال حبس و سی تا هفتاد ضربه شلاق.
 • بیش از چهار گرم تا پانزده گرم، از بیست میلیون تا چهل میلیون ریال جریمه نقدی و پنج تا هشت سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.
 • بیش از پانزده گرم تا سی گرم، از چهل میلیون تا شصت میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا پانزده سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.
 • بیش از سی گرم، اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم.                                                                                                                     

همانطور که مشاهده می کنیم، حساسیت قانون گذار نسبت به این مواد تا حدی بوده که حتی برای کمتر از یک گرم آن هم جرم انگاری کرده است؛ بند ۱ و ۲ این ماده ناظر به مواد به میزان زیر یک گرم است.

در نگاه سطحی شاید فورا بند ۶ ماده ی ۸ را مورد استناد خود قرار دهیم، ولی نکته ی بسیار شایان توجه و پر اهمیتی که وجود دارد این است که اول می بایست تا جائی که برایمان ممکن است از اعدام مرتکب خودداری کنیم؛ چون اعدام در اسلام امری است استثنایی و “اصل حرمت دماء” اقتضاء می کند که به سادگی جان مسلمانی را از او سلب نکنیم.

به این منظور عواملی را می توانیم مد نظر قرار دهیم از قبیل میزان خلوص مواد، آگاهی مرتکب از نوع مواد، احتمال وجود موانع مسئولیت کیفری و غیره.

به عبارت دیگر، اگر ثابت شد که این سی و یک گرم هروئین یک گرم ناخالصی داشته است، برای عدم محکومیت مرتکب به اعدام کفایت می کند؛ یا اگر ثابت شد که مرتکب تحت شرایط اکراهی و اضطرار این کار را کرده است، مسئولیت کیفری ندارد و مجازاتی بر دوش او نیست.

اما اگر تمام این حالات برای مرتکب مفروض نباشد، او طبق قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب ۱۳۷۶ اعدام می شد؛ اما الان به دلیل الحاق ماده واحده دیگر میزان سقف ۳۰ گرم نیست و سقف آن برای عناوین مجرمانه ی نگهداری، خرید، حمل و مخفی کردن به ۳ کیلوگرم و برای دیگر عناوین مجرمانه مذکور به ۲  کیلو گرم افزایش پیدا کرده است.

البته اثبات میزان مواد مخدر که تجاوز از سقف قانونی آن بکند نیز به تنهایی برای اعدام مرتکب کفایت نمی کند و علاوه بر میزان، قانون گذار اعدام را منوط به احراز یکی از بند های الف، ب و پ ماده واحده الحاقی مصوب ۱۳۹۶ کرده است که از قرار ذیل است؛

 • الف – «مواردی که مباشر جرم و یا حداقل یکی از شرکاء، حین ارتکاب جرم سلاح کشیده یا به قصد مقابله با مامورین سلاح گرم و یا شکاری به همراه داشته باشند (منظور از سلاح در این بند سلاح سرد و سلاح و مهمات موضوع قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز مصوب ۷/۶/۱۳۹۰ می باشد).
 • ب – «در صورتی که مرتکب نقش سردستگی (موضوع ماده ۱۳۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲) یا پشتیبان مالی و یا سرمایهگذار را داشته یا از اطفال و نوجوانان کمتر از ۱۸ سال یا مجانین برای ارتکاب جرم استفاده کرده باشد.»
 • پ – مواردی که مرتکب به علت ارتکاب جرایم موضوع این قانون سابقه محکومیت قطعی اعدام یا حبس ابد یا حبس بیش از پانزده سال داشته باشد.»

تهیه شده در سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران
به قلم : دکتر حشمدار

مشاوره رایگان قضایی
هموطنان می توانند سوالات خود را
از ساعت 8 صبح تا 2 بعد از ظهر با شماره 129 تماس حاصل فرمایند.
.
و از ساعت 2 بعدازظهر تا 6 بعدازظهر با شماره 09121900500 تماس تلفنی حاصل فرمایند.
.
همچنین هموطنان می توانند از طریق برنامه واتس آپ در طول 24 ساعت شبانه روز سوالات خود را نیز ارسال نمایند و پاسخ دریافت نمایند و همچنین مشاوران قضایی آماده تنظیم دادخواست و لایحه نیز می باشند.

همچنین به اطلاع می رساند
کل فرم های قضایی با متن لازم در لینک ذیل موجود است
https://iran5050.com/?cat=138
که شما می توانید رایگان دانلود کنید و در دادگاه استفاده نمایید
تنها کافیست که فرم مورد نظر خود را جستجو نمایید

در مورد دیه اعضای مختلف بدن بطور کامل و بصورت تشریحی در لینک ذیل موجود می باشد.
https://iran5050.com/?p=5877
کلیه اطلاعات لازم در مورد دیه بصورت جزء به جزء توضیح داده شده است.

در مورد طلاق لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?s=طلاق
در مورد عدم تمکین لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?s=عدم+تمکین
در مورد ضرب و جرح لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?s=ضرب+و+جرح
در مورد مهریه لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?s=مهریه
در مورد نفقه لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?s=در+مورد+نفقه
در مورد تصادف لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?s=تصادف
در مورد دعاوی ملکی لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?s=ملک
در مورد چک لینک ذیل را مطالعه نمایید
https://iran5050.com/?s=چک
و در مورد سامانه ثنا لینک ذیل را مطالعه فرمایید
سامانه ثنا روند پرونده شما را اعلام می نماید و شما می توانید از شکایت و موضوع شکایت و دستور قاضی مطلع شوید
https://iran5050.com/?s=سامانه+ثنا
در مورد دریافت خدمات قضایی از تلفن همراه لینک ذیل را مطالعه فرمایید
مانند فراموشی رمز ورود و غیره
https://iran5050.com/?p=857
در مورد شکایت از قضات لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?p=2625

لازم بذکر است
در بسیاری موارد شهروندان با توجه به پرداخت هزینه بالای وکلاء ، متاسفانه هیچ نتیجه ای بدست نیاورده اند
لذا این سامانه در جهت رفاه شهروندان ایرانی داخل و خارج کشور و کاهش هزینه های قضایی در صورت نیاز به لایحه ، دادخواست ، شکایت، دفاعیه ، مطالعه پرونده ،تجدید نظرخواهی و اعاده دادرسی ، درخواست خود با را به همرا مدارک ارسال نمایید تا کارشناسان مجرب و دانشگاهی ، درخواست شما را بررسی کرده و مدارک لازم را تنظیم و برای شما ارسال نمایند.
همچنین مستقیما می توانید از کانال تلگرامی ذیل کلیه اطلاعات لازم را بدست آورید.
iran5050com@
@iran5050com
https://chat.whatsapp.com/LXJ0EtK4nSV3I7cC0192nV
از صبر و شکیبایی شما متشکریم

 6,806 total views,  12 views today

انتشار توسط 8 تم
با کلیک روی عکس، سوال خود را یطور خودکار درواتساپ طرح نمایید وپاسخ رایگان دریافت نمایید

92 نظر

 1. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!

 2. I really like and appreciate your blog article. Really Great.

 3. Really appreciate you sharing this blog.Much thanks again. Much obliged.

 4. Greetings! Very helpful advice in this particular post! It’s the little changes which will make the most important changes. Thanks for sharing!

 5. Thanks-a-mundo for the blog.Really looking forward to read more. Great.

 6. A big thank you for your article post.Much thanks again. Really Cool.

 7. Hey, thanks for the blog article.Really thank you! Awesome.

 8. Thanks-a-mundo for the blog article.Thanks Again.

 9. Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this site.

 10. Say, you got a nice article post. Much thanks again.

 11. I am so grateful for your blog post.Thanks Again. Really Great.

 12. Excellent article! We will be linking to this great content on our website. Keep up the great writing.

 13. I think this is a real great blog post. Much thanks again. Will read on…

 14. I really like and appreciate your article post.Really thank you! Really Cool.

 15. I really love your website.. Great colors & theme. Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my very own website and would like to know where you got this from or exactly what the theme is named. Cheers!

 16. I feel that is among the so much vital info for me. And i am happy reading your article. But want to statement on few basic things, The website style is wonderful, the articles is in point of fact great : D. Just right process, cheers

 17. Everything is very open with a clear clarification of the challenges. It was truly informative. Your website is very useful. Thanks for sharing.

 18. Everything is very open with a really clear description of the challenges. It was truly informative. Your site is useful. Many thanks for sharing!

 19. Howdy, I think your blog may be having internet browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Apart from that, great website.

 20. That is a great tip especially to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate info… Thanks for sharing this one. A must read post.

 21. Hi there! This article couldn’t be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will send this information to him. Fairly certain he’s going to have a great read. Many thanks for sharing!

 22. Good site you’ve got here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours nowadays. I really appreciate individuals like you! Take care!!

 23. There’s certainly a lot to learn about this issue. I like all the points you have made.

 24. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it. Is there anyone else having the same RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanks!

 25. I absolutely love your site.. Very nice colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own blog and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Many thanks.

 26. bookmarked!!, I like your site.

 27. This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Appreciate it!

 28. Aw, this was a really good post. Taking the time and actual effort to generate a really good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never seem to get anything done.

 29. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little research on this. And he actually bought me dinner simply because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this issue here on your web site.

 30. I think this is a real great blog.Really thank you!

 31. Hello! I could have sworn I’ve been to your blog before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking it and checking back regularly.

 32. Good information. Lucky me I discovered your site by chance (stumbleupon). I have saved it for later!

 33. Excellent post. I certainly love this website. Thanks!

 34. I’m pretty pleased to find this web site. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely savored every bit of it and i also have you book-marked to look at new stuff in your site.

 35. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anyone else getting similar RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 36. Hi! I simply want to offer you a big thumbs up for the great information you have got right here on this post. I will be returning to your site for more soon.

 37. Good information. Lucky me I ran across your website by chance (stumbleupon). I’ve book-marked it for later.

 38. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post plus the rest of the site is extremely good.

 39. Great info. Lucky me I ran across your website by chance (stumbleupon). I have bookmarked it for later!

 40. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be helpful to read articles from other authors and use a little something from other web sites.

 41. This page definitely has all the info I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*