تامین دلیل چیست و انواع آن کدام است؟ در دادخواست«تامین دلیل»چه نکاتی باید قید شود؟(نمونه دادخواست تامین دلیل)

بر اساس ماده ۱۴۹ قانون آیین دادرسی مدنی در صورتی‌که فردی دارای حقی باشد و احتمال دهد که در آینده برای رسیدن به حق خود نتواند از دلایل و مدارک موجود بهره‌مند شود،‌ می‌تواند از دادگاه درخواست تامین دلیل کند.

دادخواست تامین دلیل با جلب نظر کارشناس، یعنی، تقاضا کننده تامین دلیل از شورای حل اختلاف، از قاضی صادر کننده دستور تامین دلیل، می خواهد که ملاحظه و صورت برداری از دلیل، به کارشناس متخصص این امر که بسته به نوع دلیل، باید دارای تخصص ویژه ای باشد، ارجاع شود تا کارشناس، نظر کارشناسانه و تخصصی را ارائه کرده و قاضی، در صدور رای، آن را به عنوان اماره، مد نظر قرار دهد.

بر اساس تعریفات فوق، دادخواست تامین دلیل، دادخواستی است که به موجب آن، هر ذینفعی که بیم از بین رفتن دلایل یا تحریف و دستکاری آن ها را دارد، از شورای حل اختلاف، تقاضای ملاحظه و صورت برداری از دلایل را می کند تا بتواند، در صورت از بین رفتن دلیل یا تغییر آن، صورتی که توسط شورای حل اختلاف، پس از ملاحظه دلیل، برداشته شده را به محکمه ارائه کند.

تامین دلیل یعنی حفظ و تهیه کردن‏ یا در جای امن گذاشتن دلیل.منظور از تأمین دلیل این است که مثلا شما دلائل و مدارکی دارید که در حال از بین رفتن است یا ممکن است از بین برود و فعلا هم برای طرح دعوی یا استفاده‏ از این دلائل آماده نمی ‏باشید و منظورتان این است که این دلائل فعلا در جای امنی محفوظ بماند در این صورت بهترین راه اینست که«تأمین دلیل»کنید.

برای اینکه بدانید«تأمین دلیل»چه‏ موقع لازم است مثالهای چندی برای شما می‏زنیم:

مانند:

اتومبیلی با اتومبیل شما تصادم و خسارت وارد کرده است.طرف شما حاضر به پرداخت خسارت نیست.در این موقع میخواهید که خسارت وارده به اتومبیل شما از طریق رسمی «برآورد»شود تا اگر خواستید از طریق شکایت،خسارت را وصول کنید در موقع محاکمه،خسارت‏ وارده بر شما معلوم باشد(این نکته را متوجه باشید که در مورد تصادف اتومبیل در صورتیکه‏ مقصر حاضر به پرداخت خسارت وارده باتومبیل شما نشود ناچارید دعوای حقوقی اقامه کنید. و در اینصورت احتمال دارد نظریه‏ متخصص شهربانی که معمولا در مورد تصادفات اظهارنظر فنی میکنند بعلت اینکه کارشناس رسمی‏ دادگستری«در رشته برآورد خسارت»نمیباشند مورد ایراد طرف واقع و دادگاه هم این نظریه‏ را کافی نداند-آنوقت با نبودن دلیل بر میزان خسارت وارده کار محاکمه شما مشکل میشود و حتی شاید به نتیجه مطلوب نرسد.چراکه هنگام محاکمه،دیگر ماشین شما تعمیر شده و آثار خسارت واضح نیست تا میزان آن به سادگی برآورد شود.

مانند

شخصی با اتومبیل یا وسیله دیگری بطور غیرعمد«درِ»ویترین مغازه شما را شکسته است.اگر شما دست از کار و کاسبی کشیده و مغازه را بهمین حال گذارده و همان ساعت‏ بدادگاه شکایت کنید و منتظر باشید دادگاه حکم صادر کند و طرف شما را به ترمیم و تعمیر«در» و ویترین مغازه محکوم نماید.این انتظاری است بی‏جا،زیرا اولا دادگاه بدون رسیدگی‏ کامل و باین سرعت نمی‏تواند حکم صادر نماید.ثانیا در موقع رسیدگی دادگاه بعلت نداشتن دلیل‏ و وسائل کار،مشتریان خود را از دست میدهید.ثالثا در موقع رسیدگی دادگاه بعلت نداشتن دلیل‏ محکمه‏ پسند و گذشت زمان،اثبات قضیه و برآورد خسارت برای شما و دادگاه مشکل خواهد بود.

مانند

از یک تاجر یا شرکت تجارتی بموجب دفاتر حسابش طلبی دارید و احتمال‏ میدهید این تاجر درصدد از بین بردن یا مخدوش نمودن دفاتر و یا حساب‏ سازی باشد و می‏خواهید قبل از عملی شدن نقشه آن تاجر یا شرکت،دلائل حقانیت شما محفوظ بماند

و هزاران مثال دیگر

همانطوریکه در بالا برایتان شرح‏ دادیم معمولا دادخواست«تامین دلیل»قبل از طرح دعوی و به منظور حفظ دلائل موجود داده میشود. ولی ممکن است در ضمن دادرسی و رسیدگی به دعوائی احتیاج به دادخواست تامین دلیل پیدا شود مثلا شخصی خانه شما را اجاره کرده و اجاره بها را نپرداخته است شما برای گرفتن اجاره بها علیه او طرح دعوی کرده و یکی از دلائل خود را معاینه محل از طرف مراجع قانونی قرار داده ‏اید یعنی‏ خواسته ‏اید که قاضی دادگاه بیاید و از نزدیک ببیند که مستأجر هنوز در منزل شما سکونت دارد ولی مستاجر برای اینکه این دلیل شما را بی‏ اثر کند میخواهد قبل از موعد اجرای قرار،یعنی روزی که‏ قاضی دادگاه باید به محل بیاید خانه را تخلیه می‏کند.شما در روز تخلیه خبردار میشوید. فورا دادخواست تامین دلیل به دادگاه تقدیم و تقاضا می‏کنید همان ‏روز به محل مورد اجاره بیایند و جریان تخلیه منزل شما را صورت مجلس کنند.پس از تنظیم صورت مجلس«تامین دلیل»،رونوشت‏ مصدقی از آن تهیه و ضمیمه پرونده اصلی دعوا،یعنی«دعوای مطالبه مال الاجاره»می‏کنید و با این ترتیب جلوی سوءنیت مستاجر را گرفته ‏اید.

در دادخواست«تامین دلیل»چه نکاتی باید قید شود؟

دادخواست تامین دلیل مثل سایر دادخواست‏ها بایستی روی فرم چاپی دادخواستهای معمولی«بدوی»و به تعداد طرفهای تامین دلیل‏ به علاوه یک نسخه باشد.باین توضیح که در ستون«خواهان»مشخصات و نشانی شاکی و در ستون‏ «خوانده»مشخصات و نشانی طرف.و در ستون«خواسته»جمله«تامین دلیل»را می‏نویسید و در متن دادخواست.با ذکر مقدمه،علت تقدیم دادخواست و منظور از آن را نوشته و از دادگاه‏ درخواست جمع ‏آوری و تامین دلیل موجود را می‏نمائید.

دادگاه اختیار دارد تامین دلیل را به عهده دادرس‏ علی ‏البدل دادگاه یا مدیر دفتر بگذارد ولی برای این کار معمولا مدیر دفترها مامور می‏شوند.

در حال حاضر دادرس دادگاه با صدور قرار ، موضوع تأمین دلیل را به یکی از کارشناسان رسمی دادگستری در رشته مربوط ارجاع و نظر وی را جلب می نماید.

دادخواست تامین دلیل با جلب نظر کارشناس، یعنی، تقاضا کننده تامین دلیل از شورای حل اختلاف، از قاضی صادر کننده دستور تامین دلیل، می خواهد که ملاحظه و صورت برداری از دلیل، به کارشناس متخصص این امر که بسته به نوع دلیل، باید دارای تخصص ویژه ای باشد، ارجاع شود تا کارشناس، نظر کارشناسانه و تخصصی را ارائه کرده و قاضی، در صدور رای، آن را به عنوان اماره، مد نظر قرار دهد.

متقاضی این دادخواست می تواند، پس از دانلود نمونه دادخواست تامین دلیل با جلب نظر کارشناس و تکمیل آن، به نزدیک ترین شعبه دفاتر خدمات قضایی، مراجعه کرده و پس از پرداخت هزینه های لازم، دادخواست خود را ثبت و به شورای حل اختلاف، ارسال کند.

نمونه دادخواست تامین دلیل مطالبه خسارت

مشخصات خواهان: نام- نام خانوادگی- آدرس و شغل

مشخصات خوانده: نام- نام خانوادگی- آدرس و شغل

موضوع خواسته: تامین دلیل مطالبه خسارت با جلب نظر کارشناس

دلایل و منضمات: کروکی پلیس – گزارش نیروی انتظامی

با سلام و احترام

ریاست محترم شورای حل اختلاف، احتراما، به استحضار می رساند، اینجانب…….. فرزند……. به کد ملی ……. مالک ماشین ….. مدل….. به شماره انتظامی…….. بوده که متاسفانه، خوانده محترم، در تصادفی که در جاده …… رخ داد، در مورخ…….، منجر به کنده شدن درب سمت شاگرد آن شده اند.

با توجه به اینکه خسارت وارده، منجر به محدودیت استفاده بنده از ماشینم شده و اینجانب، قصد تعمیر آن را دارم و از آن جا که قصد دارم، از ایشان، مطالبه خسارت نمایم، لذا مستند به ماده 149 قانون آیین دادرسی مدنی، از آن مرجع محترم، در راستای حفظ ادله موجود، تقاضای صدور قرار تامین دلیل با جلب نظر کارشناس، مستدعی است.

نحوه نوشتن متن دادخواست تامین دلیل

ماده 151 قانون آیین دادرسی مدنی، در خصوص نحوه نوشتن متن دادخواست تامین دلیل با جلب نظر کارشناس، مقرر می دارد: “درخواست تامین دلیل، چه کتبی یا شفاهی، باید حاوی این نکات باشد: 1-مشخصات درخواست کننده و طرف او. 2-موضوع دعوایی که برای اثبات آن، درخواست تامین دلیل می‌ شود. 3- اوضاع و احوالی که موجب درخواست تامین دلیل شده است.”

بر اساس این ماده، می توان گفت، نحوه نوشتن متن تامین دلیل، بدین صورت است که خواهان باید، در ستون خواهان و خوانده، مشخصات هویتی خود و طرف مقابل را ذکر کند و به موضوع دعوا که در راستای آن، قصد اخذ تامین دلیل را دارد، تصریح کند و در متن دادخواست، شرح دهد، به چه علت، خواهان صدور قرار تامین دلیل است و چه اوضاع و احوالی وجود دارد که او بیم از بین رفتن دلیل را دارد.

نمونه دادخواست تامین دلیل فوری

مشخصات خواهان: نام- نام خانوادگی- آدرس و شغل

مشخصات خوانده: نام- نام خانوادگی- آدرس و شغل

موضوع خواسته: تامین دلیل مطالبه خسارت ناشی از ترکیدگی لوله، ابلاغ قبل از اجرا

دلایل و منضمات: استشهادیه، عکس و سایر دلایل و منضمات

با سلام و احترام

ریاست محترم شورای حل اختلاف، احتراما، به استحضار می رساند، اینجانب…….. فرزند……. به کد ملی ……. مالک ملک مسکونی به آدرس ….. ….. با پلاک اصلی …….. و فرعی……….بوده و خوانده محترم، همسایه طبقه بالای اینجانب که خواهان هستم، می باشند که متاسفانه، به دلیل، ترکیدگی لوله های منزلشان، سقف منزل ما، در حال فروریختن است و ایشان، به هیچ وجه، پرداخت خسارت و تعمیر این امر را تقبل نمی نمایند و متعقدند مساله مربوط به قسمتی دیگر از ساختمان است.

با توجه به اینکه ترکیدگی لوله های داخلی، هر لحظه ممکن است، منجر به ریزش سقف منزل اینجانب گردد و از آنجا که بنده، قصد تعمیر و سپس، مطالبه خسارت از ایشان را دارم، از آن مرجع محترم، در راستای حفظ ادله موجود و جلوگیری از خرابی، تقاضای صدور قرار تامین دلیل فوری و اجرای آن، قبل از ابلاغ، با جلب نظر کارشناس، مستدعی است.

تهیه شده در سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران
به قلم : دکتر حشمدار

پاسخ سوالات شما https://129i.ir/?cat=1


مشاوره رایگان قضایی بصورت تلفنی با شماره های ۰۹۱۲۱۹۰۰۵۰۰ و ۱۲۹ در کل کشور می باشد که ساعات تماس 9 صبح تا 2 بعدازظهر می باشد.


اما تنظیم لایحه دادخواست شکوائیه و مطالعه پرونده از طریق برنامه ایتا و واتساب به شماره ۰۹۲۲۱۹۰۰۱۲۹ می باشد.

در منوی سمت راست آن به کلیه خدمات ذیل دسترسی پیدا نمایید اعم از :

اطلاع رسانی با رمز پرونده
نوبت دهی قضایی
نوبت دهی دفاتر خدمات قضایی
ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه
آگهي الكترونيک
خودکاربری وکلای دادگستری کشور و وکلای مرکز وکلا
اعتراض به عملکرد دادسراها
پاسخگویی به شکایات سازمان تعزیرات حکومتی
ثبت و اعلام رشوه خواری و سوءاستفاده از مقام اداری ماده 91
دادخواست الکترونیک دیوان عدالت اداری
بانک اطلاعاتی طبقه بندی شده از موضوعات دعاوی اداری
استعلام سابقه طرح دعوای مرتبط با چک
استعلام وضعیت ثبت نام شخص
استعلام وضعیت کارشناس
استعلام وضعیت وکیل
اصالت مدارک قضایی
ثبت الكترونيكي صدور سند
تصدیق اصالت اسناد و اوراق دفاتر اسناد رسمی
ممنوع الخروجی اجرای اسناد رسمی
ثبت گزارش فساد


همچنین به اطلاع می رساند
کل فرم های قضایی با متن لازم در لینک ذیل موجود است
https://iran5050.com/?cat=138
که شما می توانید رایگان دانلود کنید و در دادگاه استفاده نمایید
تنها کافیست که فرم مورد نظر خود را جستجو نمایید

در مورد دیه اعضای مختلف بدن بطور کامل و بصورت تشریحی در لینک ذیل موجود می باشد.
https://iran5050.com/?p=5877
کلیه اطلاعات لازم در مورد دیه بصورت جزء به جزء توضیح داده شده است.

در مورد طلاق لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?s=طلاق
در مورد عدم تمکین لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?s=عدم+تمکین
در مورد ضرب و جرح لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?s=ضرب+و+جرح
در مورد مهریه لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?s=مهریه
در مورد نفقه لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?s=در+مورد+نفقه
در مورد تصادف لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?s=تصادف
در مورد دعاوی ملکی لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?s=ملک
در مورد چک لینک ذیل را مطالعه نمایید
https://iran5050.com/?s=چک
و در مورد سامانه ثنا لینک ذیل را مطالعه فرمایید
سامانه ثنا روند پرونده شما را اعلام می نماید و شما می توانید از شکایت و موضوع شکایت و دستور قاضی مطلع شوید
https://iran5050.com/?s=سامانه+ثنا
در مورد دریافت خدمات قضایی از تلفن همراه لینک ذیل را مطالعه فرمایید
مانند فراموشی رمز ورود و غیره
https://iran5050.com/?p=857
در مورد شکایت از قضات لینک ذیل را مطالعه فرمایید
https://iran5050.com/?p=2625

لازم بذکر است
در بسیاری موارد شهروندان با توجه به پرداخت هزینه بالای وکلاء ، متاسفانه هیچ نتیجه ای بدست نیاورده اند
لذا این سامانه در جهت رفاه شهروندان ایرانی داخل و خارج کشور و کاهش هزینه های قضایی در صورت نیاز به لایحه ، دادخواست ، شکایت، دفاعیه ، مطالعه پرونده ،تجدید نظرخواهی و اعاده دادرسی ، درخواست خود با را به همرا مدارک ارسال نمایید تا کارشناسان مجرب و دانشگاهی ، درخواست شما را بررسی کرده و مدارک لازم را تنظیم و برای شما ارسال نمایند.

از صبر و شکیبایی شما متشکریم

Loading

انتشار توسط 8 تم
با کلیک روی عکس،  سوال خود را یطور خودکار درواتساپ طرح نمایید وپاسخ رایگان دریافت نمایید