طلاق با عسر و حرج چیست و تفاوت آن با ۱۲شرط عقدنامه چیست؟

سوال:

طلاق با عسر و حرج چیست و تفاوت آن با ۱۲شرط عقدنامه چیست؟

پاسخ:

عسر و حرج یکی از قواعد فقهی است که در روابط زوجیت نیز قابل اعمال است.

عقد ازدواج پایبندی و تعهدی برای زوجین در پی دارد اما اگر شرایطی به وجود آید که تحمل زندگی مشترک و دوام آن سختی زیاد و مشقت فراوان برای زوجه ایجاد کند به گونه ای که تحمل آن مشکل باشد اصطلاحا به آن عسر و حرج می گویند. 

بر طبق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی که در سال ۱۳۸۱ اصلاح شد، عسر و حرج وضعیتی است که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد که در این صورت زن حق تقاضای طلاق دارد و در مورد اینکه چه چیزهایی عسر و حرج است باید گفت که مصادیق کامل آن در قانون ذکر نشده است و فقط به نمونه و مثال بسنده شده است.

رویه دادگاه ها برای عسر و حرج در طلاق این است که به صورت موردی عسر و حرج زوجه متقاضی طلاق را بررسی می کنند.

ممکن است که سوال شود که عسر و حرج مرد چگونه است؟ باید توجه داشت که مرد می تواند با پرداخت حقوق مالی زوجه هر وقت که بخواهد دادخواست طلاق از طرف مرد بدهد و نیازی هم به اثبات عسر و حرج ندارد.

ماده ۱۱۳۰ قانونی مدنی: «در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می‌تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند، چنانچه عسر و‌حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده‌ می‌شود.»

‌تبصره – عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که‌ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد و موارد ذیل ‌درصورت احراز توسط دادگاه صالح از مصادیق عسر و حرج محسوب می‌گردد:

 • ترک زندگی  خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه‌ متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه.
 • اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به‌اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی‌که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.‌

در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک، مجددا به مصرف‌ موارد مذکور روی آورد، بنا به درخواست زوجه، طلاق انجام خواهد شد.

 • محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر
 • ضرب و شتم یا هرگونه سوء‌ رفتار مستمر زوج که عرفا با توجه به وضعیت زوجه‌ قابل تحمل نباشد.
 • ابتلاء زوج به بیماری‌های صعب ‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب‌ العلاج‌ دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

‌موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست که دادگاه در سایر مواردی که عسر و حرج‌ زن در دادگاه احراز شود، حکم طلاق صادر نماید.

تفاوت طلاق با اثبات عسر و حرج و طلاق با اثبات شروط ۱۲گانه عقدنامه

می دانیم که طلاق از طرف زن در صورتی که مرد مخالف طلاق باشد بسیار دشوار است.

به عبارت دیگر اگر طلاق توافقی نباشد و زن وکالت در طلاق نداشته باشد در شرایطی می تواند در پرونده طلاق از جانب زوجه موفق باشد که دلیل موجه برای طلاق به دادگاه خانواده ارائه کند.

می بایستی یا از طریق اثبات عسر و حرج به نتیجه برسد یا یک از ۱۲ شرط مندرج در سند ازدواج را – درصورت امضاء زوج – اثبات کند حال قصد توضیح این دو روش را در این مختصر نداریم و علاقمندان می توانند لینک های مربوطه را دنبال و مطالعه کنند اما بین دو تفاوت های است.

 • دادگاه در درخواست طلاق زوجه با اثبات عسر و حرج، حکم طلاق صادر می کند و به عبارت دیگر مرد را اجبار به طلاق می کند ولی در مواردی که طلاق با تحقق شرط ضمن عقد نکاح است دادگاه گواهی عدم امکان سازش صادر می کند.
 • مدت اعتبار رای دادگاه پس از قطعیت ۶ ماه است؛ یعنی اگر ظرف ۶ ماه طلاق ثبت نشود رای مذکور قابلیت اجرا ندارد ولی مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش ۳ ماه از زمان قطعیت آن است.
 • در طلاق از طریق شرط ضمن عقد (شروط ۱۲گانه عقدنامه) پس از اثبات یکی از موارد، زن وکیل مرد در طلاق و قبول بذل می شود و به وکالت از شوهر می تواند قبول مابذل کند ولی در طلاق از طریق عسر و حرج قبول مابذل با قاضی رسیدگی کننده به پرونده است.
 • ملاک تصمیم دادگاه در بررسی عسر و حرج وضع فعلی زوجین و خاصه زوجه است.

بدین توضیح که رئیس دادگاه خانواده بررسی می کند که آیا زوجه در حال حاضر و زمان تقدیم دادخواست در عسر و حرج است یا خیر؟ و اگر قبلا عسر و حرج داشته و هم اکنون رفع شده به آن ترتیب اثر نخواهد داد.

به بیان دیگر باید زوجه در حال عسر و حرج باشد و آن را اثبات نماید، اما در اثبات موارد ۱۲گانه عقدنامه ها چنین نیست همین که زن ثابت نماید یکی از آن موارد حتی در چند سال قبل محقق شده است زن وکیل شوهر در طلاق خواهد شد و گذشت زمان اسقاط وکالت زن را نمی کند.

فرض کنید که زوجه ثابت نماید در چند سال گذشته شوهر اعتیاد شدید و مضر به الکل داشته است ولی مدتی است که شوهر ترک کرده است.

در این جا علی رغم ترک شوهر در حال حاضر، وکالت زن در طلاق محقق شده است و او وکیل شوهر است و وکیل اجباری ندارد که بلافاصله و به فوریت وکالت را اعمال نماید.

سامانه ملی مقررات و قوانیین جمهوری اسلامی ایران
دکتر حشمدار

مشاوره رایگان قضایی
هموطنان می توانند سوالات خود را
از ساعت 8 صبح تا 2 بعد از ظهر با شماره 129 تماس حاصل فرمایند.
.
و از ساعت 2 بعدازظهر تا 6 بعدازظهر با شماره 09121900500 تماس تلفنی حاصل فرمایند.
.
همچنین هموطنان می توانند از طریق برنامه واتس آپ در طول 24 ساعت شبانه روز سوالات خود را نیز ارسال نمایند و پاسخ دریافت نمایند و همچنین مشاوران قضایی آماده تنظیم دادخواست و لایحه نیز می باشند.

پاسخ سوالات شما https://129i.ir/?cat=1

همچنین به اطلاع می رساند
کل فرم های قضایی با متن لازم در لینک ذیل موجود است
http://iran5050.com/?cat=138
که شما می توانید رایگان دانلود کنید و در دادگاه استفاده نمایید
تنها کافیست که فرم مورد نظر خود را جستجو نمایید

در مورد دیه اعضای مختلف بدن بطور کامل و بصورت تشریحی در لینک ذیل موجود می باشد.
http://iran5050.com/?p=5877
کلیه اطلاعات لازم در مورد دیه بصورت جزء به جزء توضیح داده شده است.

در مورد طلاق لینک ذیل را مطالعه فرمایید
http://iran5050.com/?s=طلاق
در مورد عدم تمکین لینک ذیل را مطالعه فرمایید
http://iran5050.com/?s=عدم+تمکین
در مورد ضرب و جرح لینک ذیل را مطالعه فرمایید
http://iran5050.com/?s=ضرب+و+جرح
در مورد مهریه لینک ذیل را مطالعه فرمایید
http://iran5050.com/?s=مهریه
در مورد نفقه لینک ذیل را مطالعه فرمایید
http://iran5050.com/?s=در+مورد+نفقه
در مورد تصادف لینک ذیل را مطالعه فرمایید
http://iran5050.com/?s=تصادف
در مورد دعاوی ملکی لینک ذیل را مطالعه فرمایید
http://iran5050.com/?s=ملک
در مورد چک لینک ذیل را مطالعه نمایید
http://iran5050.com/?s=چک
و در مورد سامانه ثنا لینک ذیل را مطالعه فرمایید
سامانه ثنا روند پرونده شما را اعلام می نماید و شما می توانید از شکایت و موضوع شکایت و دستور قاضی مطلع شوید
http://iran5050.com/?s=سامانه+ثنا
در مورد دریافت خدمات قضایی از تلفن همراه لینک ذیل را مطالعه فرمایید
مانند فراموشی رمز ورود و غیره
http://iran5050.com/?p=857
در مورد شکایت از قضات لینک ذیل را مطالعه فرمایید
http://iran5050.com/?p=2625

لازم بذکر است
در بسیاری موارد شهروندان با توجه به پرداخت هزینه بالای وکلاء ، متاسفانه هیچ نتیجه ای بدست نیاورده اند
لذا این سامانه در جهت رفاه شهروندان ایرانی داخل و خارج کشور و کاهش هزینه های قضایی در صورت نیاز به لایحه ، دادخواست ، شکایت، دفاعیه ، مطالعه پرونده ،تجدید نظرخواهی و اعاده دادرسی ، درخواست خود با را به همرا مدارک ارسال نمایید تا کارشناسان مجرب و دانشگاهی ، درخواست شما را بررسی کرده و مدارک لازم را تنظیم و برای شما ارسال نمایند.
همچنین مستقیما می توانید از کانال تلگرامی ذیل کلیه اطلاعات لازم را بدست آورید.
iran5050com@
@iran5050com
https://chat.whatsapp.com/LXJ0EtK4nSV3I7cC0192nV
از صبر و شکیبایی شما متشکریم

 23,301 total views,  72 views today

انتشار توسط 8 تم
با کلیک روی عکس، سوال خود را یطور خودکار درواتساپ طرح نمایید وپاسخ رایگان دریافت نمایید

2,336 نظر

 1. “Everything is very open with a very clear description of the issues. It was definitely informative. Your website is very useful. Thank you for sharing!”
  https://dr-spiller.kiev.ua/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=669911

 2. По ссылке https://servicpol-yaroslavl.ru можно заказать услугу специалистов по монтажу напольного покрытия в Ярославле. Мастера выполняют полный комплекс работ по подготовке и заливке пола на любом объекте с учетом требований клиента. Специалисты заливают бетонные, топпинговые, наливные полы, контролируют качество на всех этапах работы, индивидуально подходят к решению каждой задачи. Полученные покрытия отличаются особой прочностью, устойчивостью к влаге, высоким и низким температурам, они долговечные и простые в уходе.

 3. Благодаря сайту https://novosibirsk.buranrussia.ru/catalog/greyushhie-kabeli/ можно сэкономить затраты на отопление. Ведь в каталоге на странице можно приобрести саморегулирующиеся греющие кабели, а также все необходимое для них. Такие кабели широко используются в системе теплого пола, который использует электроэнергию. Таким образом, многие могут приобрести выгодные кабиле и экономить на отоплении. Также на сайте можно узнать о том, как сделать заказ, условия оплаты и доставки товаров.

 4. На электронном ресурсе https://www.ledcity-group.ru/ можно найти интернет-магазин, реализующий светльники и прочие источники света. В каталоге можно найти обычные лампочки, прожекторы, уличное освещение и многое другое. Магазин регулярно проводит акции для того, чтобы покупатели могли еще и сэкономить на приобретении светильников. Наиболее интересные акции выносятся в виде баннера на главную страницу. Также новые товары имеют особый зеленый «флажок», который говорит о том, что лампочка или светильник только появились в каталоге.

 5. Орехи и сухофрукты пользуются большой популярностью – это вкусный и полезный снек, а на сайте https://nuts-online.ru/ можно приобрести их по доступной цене. Перейдя по ссылке, можно узнать перечень доступных сухофруктов и орехов, а также их стоимость. Есть удобное меню, благодаря которому можно перейти в раздел миндаля, изюма, кешью, кураги и других продуктов – немного узнать о них и ознакомиться с доступным каталогом товаров. Сайт простой и удобный, им легко пользоваться и сможет разобраться даже неопытный покупатель.

 6. Психология человеческого общения позволяет лучше влиться в коллектив, и на сайте https://psy-top.ru/ можно узнать все о правильных коммуникациях. Благодаря информации на сайте можно узнать многое о психологии общения, лучше понять, как находить подходы к другим людям. Это нужно на каждом этапе коммуникации и во всех слоях общества – на работе, в семье и даже в магазине. Чтобы не создавать конфликты и не сталкиваться с недопониманием, нужно изучить данный вопрос и стать более желаемым гостем на любой встрече.

 7. Калькулятор онлайн на сайте http://bez-dvoek.ru/ позволяет выполнять любые математические действия. На сайте можно проводить расчеты в онлайн-режиме, делая это бесплатно в круглосуточном режиме. Данные вводить можно при помощи компьютерной мыши или клавиатуры. В инженерном калькуляторе поддерживаются многочисленные функции, перечень которых можно увидеть на сайте. Установить необходимое количество знаков после точки можно действительно просто. На указанные статистические функции можно уверенно ориентироваться.

 8. На сайте https://broadcastlive.ru можно отыскать мероприятия, которых в других местах просто невозможно найти. Профессиональные мероприятия создаются всегда ответственно, включая семинары, конференции, вебинары и не только. Под телевизионный формат также все создается максимально ответственно. Чтобы оставить заявку, достаточно воспользоваться возможностями сайта. Образцы работ всегда предоставляются. Конфиденциальность информации гарантируется.

 9. Все ценители комфорта могут зайти на сайт https://saranda.kz/ и ознакомиться с условиями приобретения недвижимости в VIP-городке в Нур-Султане. Проект призван обеспечивать людей уютной и комфортной атмосферой, повысить уровень удовлетворенности от жизни. На странице опубликованы фотографии проекта, а также перечислены его преимущества. Кроме того, можно подробнее ознакомиться с концепцией самого городка.

 10. “The next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, however I genuinely believed you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.”
  https://escortgirls33442.gynoblog.com/6198770/not-known-facts-about-%D7%A0%D7%A2%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%99%D7%95%D7%95%D7%99

 11. Сайт https://automir.site/ будет полезен автолюбителям, которых интересуют обзоры автомобильных новинок и последние новости индустрии. В отдельных подборках на портале размещены новости, видеообзоры, статьи на автомобильну тематику и полезные лайфхаки. Поиск нужной информации не займет много времени благодаря удобной навигации. Указав в поисковой строке марку авто, можно найти нужную статью из размещенных на сайте публикаций. Публикации на сайте постоянно обновляются с учетом интересов пользователей. Все самое актуальное можно найти на главной странице.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*