قانون

تشریح کامل قوانین مشرفیت و سایه اندازی ساختمان همسایه

مشرفیت یعنی اینکه : پنجره خانه شخصی به خانه همسایه اشراف داشته و داخل خانه قابل دیدن باشد . سایه اندازی یعنی اینکه : به دلیل بلند مرتبه سازی همسایه ، ساختمان شما از نور مستقیم خورشید محروم است . بر اساس ماده ۱۰۰ شهرداری، هیچ مالک زمین یا ساختمانی حق ندارد در محدوده شهری یا حریم آن بدون اخذ مجوز ... بیشتر بخوانید »

محدودیتهای چک در قانون جدید چیست؟

سوال:محدودیتهای چک در قانون جدید چیست؟ پاسخ: صدور چک و ظهرنویسی به صورت حامل نخواهیم داشت و حتما باید در سامانه بانک مرکزی نام دارنده چک ومیلغ و تاریخ درج شود. ماده ۲۱ مکرر- بانک مرکزی مکلف است ظرف مدت دو سال پس از لازم‌الاجراء شدن این قانون در مورد اشخاص ورشکسته، معسر از پرداخت محکوم به یا دارای چک ... بیشتر بخوانید »

طلاق با عسر و حرج چیست و تفاوت آن با ۱۲شرط عقدنامه چیست؟

سوال: طلاق با عسر و حرج چیست و تفاوت آن با ۱۲شرط عقدنامه چیست؟ پاسخ: عسر و حرج یکی از قواعد فقهی است که در روابط زوجیت نیز قابل اعمال است. عقد ازدواج پایبندی و تعهدی برای زوجین در پی دارد اما اگر شرایطی به وجود آید که تحمل زندگی مشترک و دوام آن سختی زیاد و مشقت فراوان برای ... بیشتر بخوانید »

مشکلات استفاده از کنتور مشترک در ساختمان چیست؟

سوال: مشکلات استفاده از کنتور مشترک در ساختمان چیست؟پاسخ: در صورتی که یکی از ساکنان نسبت به مدیریت مصرف خود، بی توجهی کند و متوسط هزینه مصرف آب، برق یا گاز که کنتور مشترک دارند، بیش از حد متعارف افزایش یابد؛ این موضوع موجب بروز نارضایتی و گاه بروز اختلاف می‎شود. یکی از راهکارهای اعمال شده در این خصوص این ... بیشتر بخوانید »

قانون جدید زندان برای مهریه در سال ۱۳۹۹

سوال: قانون جدید زندان برای مهریه در سال ۱۳۹۹ چیست؟ پاسخ: مهریه اگر مال معین نباشد که به مالکیت زن درآید چه در عقد دائم و چه در عقد موقت دینی است بر ذمه مرد و مثل هر طلب دیگری، طلبکار می تواند برای مطالبه آن به دادگاه رجوع کند در مهریه نیز زن می تواند برای مطالبه مهریه خود از طریق دادگاه ... بیشتر بخوانید »

استعلام ممنوع الخروجی و اطلاع از شرایط ممنوع الخروجی

سوال:چگونه رفع ممنوع الخروجی نماییم؟ و اصلا آیا ممنوع الخروج هستم؟پاسخ:شما میتوانید به وب سایت exitban.ssaa.ir مراجعه کرده و با تنها با وارد کردن کد ملی خود از وضعیت سفر به خارج از کشور و ممنوع الخروج بودن خود مطلع شوید. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از تیرماه ۹۷ این وب سایت را در جهت این هدف راه اندازی ... بیشتر بخوانید »

تکلیف مالیاتی بدون ضمانت اجرا

مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت ماه سال 1387، قانونی را تحت عنوان «قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن» از تصویب خود گذراند که به موجب ماده 15 این قانون، اراضی بایر با کاربری مسکونی در محدوده شهرهایی که دولت تعیین می‌کند را مشمول مالیات با نرخ 12 درصدی کرد که مؤدیان موضوع این مالیات نیز مکلف به ... بیشتر بخوانید »

تأدیه در حال ممنوع از تصرف بودن

مدیون نمی تواند مالی را که از طرف حاکم ممنوع از تصرف در آن شده(مثلا توقیف شده )در مقام وفای به عهد تادیه نماید.دو مورد در این خصوص قابل ذکر است: 1در این مورد مال حتماً باید مثلی باشد2اگر تادیه کرد تادیه غیر نافذ است بالا رفتن قیمت در اقاله به واسطه عمل در مورد کاری که روی مال می ... بیشتر بخوانید »

ماده 244 – قانون مالیات های مستقیم

مرجع رسیدگی به کلیه اختلاف‌های مالیاتی جز در مواردی که ضمن مقررات این قانون مرجع دیگری پیش‌بینی شده. هیات حل اختلاف مالیاتی است. هر هیات حل اختلاف مالیاتی از سه نفر به شرح زیر تشکیل خواهد شد: 1- یک نفر نماینده سازمان امور مالیاتی کشور. 2- یک نفر قاضی اعم از شاغل یا بازنشسته. در صورتی که قاضی بازنشسته واجد ... بیشتر بخوانید »

موارد ابلاغ قانوني چیست؟

*ابلاغ واقعي: * ورقه قضايي، طبق تشريفات قانوني به شخص مخاطب (در مورد اشخاص حقيقي) یا به شخصي كه صلاحيت وصول ورقه را دارد (در مورد اشخاص حقوقي مثل شركت‌ها) ويا وكيل قانونی آنها تحويل ورسيد دریافت می گردد ومراتب به دادگاه گزارش می شود. اين ابلاغ مي‌تواند در غير محل اقامت صورت گيرد اما مخاطب مي‌تواند از گرفتن ابلاغ خودداري ... بیشتر بخوانید »