قانون

تکلیف مالیاتی بدون ضمانت اجرا

مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت ماه سال 1387، قانونی را تحت عنوان «قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن» از تصویب خود گذراند که به موجب ماده 15 این قانون، اراضی بایر با کاربری مسکونی در محدوده شهرهایی که دولت تعیین می‌کند را مشمول مالیات با نرخ 12 درصدی کرد که مؤدیان موضوع این مالیات نیز مکلف به ... بیشتر بخوانید »

تأدیه در حال ممنوع از تصرف بودن

مدیون نمی تواند مالی را که از طرف حاکم ممنوع از تصرف در آن شده(مثلا توقیف شده )در مقام وفای به عهد تادیه نماید.دو مورد در این خصوص قابل ذکر است: 1در این مورد مال حتماً باید مثلی باشد2اگر تادیه کرد تادیه غیر نافذ است بالا رفتن قیمت در اقاله به واسطه عمل در مورد کاری که روی مال می ... بیشتر بخوانید »

ماده 244 – قانون مالیات های مستقیم

مرجع رسیدگی به کلیه اختلاف‌های مالیاتی جز در مواردی که ضمن مقررات این قانون مرجع دیگری پیش‌بینی شده. هیات حل اختلاف مالیاتی است. هر هیات حل اختلاف مالیاتی از سه نفر به شرح زیر تشکیل خواهد شد: 1- یک نفر نماینده سازمان امور مالیاتی کشور. 2- یک نفر قاضی اعم از شاغل یا بازنشسته. در صورتی که قاضی بازنشسته واجد ... بیشتر بخوانید »

موارد ابلاغ قانوني چیست؟

*ابلاغ واقعي: * ورقه قضايي، طبق تشريفات قانوني به شخص مخاطب (در مورد اشخاص حقيقي) یا به شخصي كه صلاحيت وصول ورقه را دارد (در مورد اشخاص حقوقي مثل شركت‌ها) ويا وكيل قانونی آنها تحويل ورسيد دریافت می گردد ومراتب به دادگاه گزارش می شود. اين ابلاغ مي‌تواند در غير محل اقامت صورت گيرد اما مخاطب مي‌تواند از گرفتن ابلاغ خودداري ... بیشتر بخوانید »

ماده 149قانون ثبت

نسبت به ملکی که با مساحت معین مورد معامله قرار گرفته باشد و بعداً معلوم شود اضافهٔ مساحت دارد ذی‌نفع می‌تواند قیمت اضافی را بر اساس ارزش مندرج در اولین سند انتقال و سایر هزینه‌های قانونی معامله به صندوق ثبت تودیع و تقاضای اصلاح سند خود را بنماید. در صورتی که اضافهٔ مساحت در محدوده سند مالکیت بوده و به ... بیشتر بخوانید »

اصول محکم کاري‌هاي يک معامله

قراردادي که تحت عنوان قولنامه در بنگاه‌هاي معاملاتي يا بيرون از آنجا تنظيم مي‌شود، سندي عادي است و به همين دليل طرفين (خريدار و فروشنده) بايد ‌‌نهايت دقت را در تنظيم آن داشته باشند تا بعدها دچار مشکل نشوند. مال در وثيقه يا رهن و توقيف نباشد خريدار بايد مشخصات مالي که قصد خريد آن را دارد، با آنچه در ... بیشتر بخوانید »

اجرت المسمی و اجرت المثل

اجرت المسمی و اجرت المثلصلاحیت دادگاه در دعاوی مربوط به آن ها اصطلاح_اجرت_المسمی : اجرتی که در قرارداد میزان آن تعیین شده مانند مال الاجاره یا اجاره بها . اجرت المسمی مال غیر منقول منقول است بنابراین می شود منقول حکمی. یعنـی قرارداد را هر جا ببریم دادگاه اقامتگاه خوانده صالح است. پس با اینکه راجع به مال غیر منقول ... بیشتر بخوانید »

تغییر جنسیت و مهریه وشرایط دریافت ان

چنانچه پس از عقدنکاح،زن تغییرجنسیت بدهد و به مرد تبدیل شود،آیا مردفعلی(زن سابق) می‌تواند مهریه‌اش را از شوهر مطالبه کند؟پس از عقدنکاح اگر شوهر تغییرجنسیت داد و به زن تبدیل شد،آیا زوجه(زن)،می تواند مهریه‌اش را از شوهر سابق(زن فعلی) مطالبه کند؟آیا مانندعقدنکاح که با تغییرجنسیت یکی از زوجین منحل می‌گردد،مهریه نیز منتفی می‌شود؟ گفتاراول:تغییرجنسیت و مهریه در عقددائممطابق ماده‌ی 1082 ... بیشتر بخوانید »

نحوه تغییر نام خانوادگی

هرفرد می‌تواند پس از رسیدن به سن قانونی (۱۸ سالگی)، نام خانوادگی خود را تغییر دهد. برای تغییر نام خانوادگی نیز شرایطی وجود دارد، افرادی که نام خانوادگی آنها از واژه‌های نامناسب تشکیل شده است، افرادی که نام خانوادگی طولانی و چند بخشی دارند همچون خنجری برارعزیزی، فلاح ناگزیر و نظایر آن نام‌هایی که از واژه های خارجی بوده یا ... بیشتر بخوانید »

بازداشت املاک

املاك ثبت شده حسب تقاضاي مراجع قضائي صالحه ازقبيل محاكم ودادسراهاي عمومي وانقلاب وشعب بازرسي واجراي ثبت ودادگستري قابل بازداشت مي باشند رفع بازداشت املاک رفع بازداشت املاك املاكي كه حسب دستور مراجع صالحه بازداشت مي‌شوند اعم از اينكه دراي سند مالكيت باشد يا نباشند حسب همان مراجع از آنان رفع بازداشت مي‌گردد. پس از وصول دستور رفع بازداشت كه ... بیشتر بخوانید »