قانون

سرقت گوشی موبایلتان را اینگونه پیگیری کنید!

* مشترکان می‌توانند در زمان به سرقت رفتن گوشی‌ و یا مفقود شدنش به نزدیک‌ترین کلانتری مراجعه کرده و سرقت گوشی‌شان را اعلام کنند که البته بهتر است کلانتری در همان محل به سرقت رفتن و یا مفقود شدن گوشی باشد و پس از آن از طریق مراجع قضایی موضوع را پی‌گیری کنند؛ همچنین برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ از سیم‌کارت ... بیشتر بخوانید »

آیا کپی کردن کارت بانکی جرم محسوب می شود

کارت های بانکی به رغم تمام مشکلات امنیتی یکی از روش های محبوب و مرسوم نقل و انتقلات پول می باشد. امروزه یکی از شایع ترین روش های برداشت غیر مجاز از حسابها، کپی واقعی و مجازی از کارت بانکی می باشد، مرتکبین این عمل در ۳ گروه قرار می گیرند: گروه اول: این کپی توسط متخصصین امور بانکی به ... بیشتر بخوانید »

آشنایی با تقسیمات ثبتی املاک

در هر ملکی بخش­هایی چون بخش ثبتی، شماره پلاک ثبتی، قطعه تفکیکی، پلاک­های اصلی و فرعی و … در متن اسناد رسمی و بنچاق تعریف می ­شود که به قرار ذیل می باشند ؛ بخش ثبتی، هر شهر براساس مقررات و نقشه­ های ثبتی اداره ثبت اسناد و املاک به چنـدین بخش تقسیم می­شـود که جهت مکان­یابی یا برای تعیین ... بیشتر بخوانید »

یک نکته از دستور العمل مالیاتی

بند 27-مسئولیت متقاضی قرار تامین مالیات : در صورتی که قرار تامین اجرا گردد و مودی به موجب رای قطعی هیات یا سایر مراجع ذیصلاح مستحق پرداخت مالیات نباشد و برابر قرار تامین صادره متحمل خسارتی گردد ، اداره امور مالیاتی متقاضی قرار تامین، برابر قوانین و مقررات مربوط ، مسئول و پاسخگو خواهد بود و متخلف مورد تعقیب انتظامی ... بیشتر بخوانید »

تأمین خواسته یا همان توقیف اموال قبل از صدور حکم چیست؟

با توجه به ماده 108 ق. آ. د. مدنی موارد صدور قرار تأمین خواسته را می توان به دو دسته کلی تقسیم نمود: الف- مواردی که صدور قرار تأمین خواسته، بدون گرفتن تأمین از خواهان صادر می شود. ب- مواردی که صدور قرار تأمین خواسته مستلزم دادن تأمین از سوی خواهان است. الف- موارد قرار تأمین خواسته بدون دادن تأمین: ... بیشتر بخوانید »

حق انتفاع

تصور کنید مردی میخواد اموال خود را به نام زن کند، منتها از طرفی ترس و واهمه ازین موضوع دارد که زن بنا به هر دلیلی پس از به وجود آمدن مشکل و یا تحریک اطرافیان او را از استفاده از آن اموال محروم کند و یا اموال را به نام شخص دیگری بزند. به همین علت مرد از زدن ... بیشتر بخوانید »

خیار غبن

غبن زیانی است که به هنگام دادوستد ، در نتیجه نابرابری فاحش بین ارزش آنچه باید پرداخته یا انجام می شود و ارزشی که در برابر آن دریافت می گردد به طرف نا آگاه می رسد . شرایط غبن 1- تنها در عقود معوض ، که دو ارزش متقابل با هم مبادله می شود راه دارد . 2- لزوم نابرابری ... بیشتر بخوانید »

بیمه مسئولیت حرفه ای سردفتران و دفتر یاران اسناد رسمی

در بیمه نامه مسئولیت مدنی بیمه گذار در قبال مشتریان بدین معنی که چنانچه در نتیجه اشتباه وقصور حرفه ای بیمه گذار (غیر عمد) در انجام عملیات ثبت اسناد رسمی خسارت مالی به مشتریان واشخاص ثالث وارد آید وبیمه گذار قانونا مسئول جبران آن شناخته شود بیمه گر پس از احراز اولیه مسئولیت بیمه گذار در کانون سر دفتران و ... بیشتر بخوانید »

معامله با حق استرداد

این اصطلاح نخستین بار در قانون ثبت اسناد و املاک مصوب 1310 آمد . مقصود از آن هر عقد تملیکی و معوض است که در آن انتقال دهنده حق دارد با رد عوضی که دریافت کرده است مال تملیک شده را استرداد کند ؛ خواه صورت معامله بیع با شرط خیار باشد یا صلح و خواه امکان استرداد به وسیله ... بیشتر بخوانید »

ماده 34 قانون ثبت

(اصلاحی ۸/۱۲/۱۳۸۶) در مورد کلیه معاملات رهنی و شرطی و دیگر معاملات مذکور در ماده (۳۳) قانون ثبت، راجع به اموال منقول و غیرمنقول، درصورتی که بدهکار ظرف مهلت مقرر در سند، بدهی خود را نپردازد، طلبکار می‌تواند از طریق صدور اجرائیه وصول طلب خود را توسط دفترخانه تنظیم‌کننده سند، درخواست کند. چنانچه بدهکار ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ ... بیشتر بخوانید »