آئين معرفی و رونمایی کتاب  ”  شکوه حضرت علی (ع) از منظر آیات قرآن ” برگزار شد.

در تاریخ شنبه 30 اردیبهشت 1402 شمسی ،  مراسم رونمایـی از کتـاب شکوه حضرت علی (ع) از منظر آیات قرآن  در سالن اجتماعات دانشگاه ادیان و مذاهب برگـزار شد.  این کتـاب ها به همـت انتشارات بین المللی حوزه مشق و به قلم حجت السلام و المسلمین دکتر حشمدار  منتشر شده است.

در ابتدای مراسم، دکتر دکتر محمد معینی‌فر و  دکتر محمد حسین زرین ، معاونت پژوهشی دانشگاه ، ضمـن خوشامـدگویی به حضار گفت:‏ « بسیار خرسندیم که بار دیگر این امکان فراهم شد تا  میزبان شما اساتید دانشگاه و حوزه   باشیم و سپاسگزاریم که دعوت ما را پذیرا شده و تشریف آورده اید.‏

ایشان در بخشی از سخنانشان  فرمودند جناب دکتر حشمدار شخصیتی گرانمایه از حوزه و دانشگاه هستند  با درک رسالت ‏گرانبـار خود، قـدم در راه تحقـیق و پژوهـش در زمینـه شناخت هویت دینی و ایرانی  در  شکل گیری جریان روشنفکری و ‏شناخت آن نقشی بسزا داشته اند‎

.‎
ودر ادامه حجت اسلام و المسلمین دکتر حشمدار در تشریح کتاب مذکور فرمودند مطالب مندرج در اين تحقيق شامل دوفصل مي شود كه در رابطه با هر فصل توضيح مختصري بيان مي كنم:

در فصل اول به بررسي کلیه آیات در سوره هاي بزرگ قرآن كه شأن نزول آنها در مورد امام علي(ع) نازل شده از ديدگاه مفسران اهل سنت و شيعه پرداخته ایم و  مفسران اهل تشيع و اهل تسنن در مورد اكثر آيات بيان كرده اند كه شأن نزول اين آيات در مورد حضرت امير (ع) است و حتي آنرا با توجه به احاديث وروايات و اقوال مختلفي تأييد كرده اند. اما بعضي از مفسران اهل سنت متأسفانه در كنار اين قول، اقوال ديگري را ذكر كرده اند و بعضاً گفته اند كه شأن نزول اين آيه علاوه بر علي (ع) كسان ديگر نيز هستند و حتي بعضي از مفسران اهل تسنن آورده اند كه شأن نزول اين آيات در مورد حضرت امير (ص) نيست و اشخاص ديگري را ذكر كرده و يا چيزي در مورد آن ذكر نكرده اند. در فصل دوم به علل اختلاف تفاسير شيعه و سني در مورد بعضي از اين آيات اشاره شده كه دليل اين اختلافات چيست و چرا با وجود اين  همه دلائل و احاديث باز عده اي از مفسران اهل تسنن اين موضوع را منكر شده اند.

درخاتمه این مراسم، حجت السلام و المسلمین حسین رجبی ، پژوهشگر و تاریخ نگار و دبیر ‏مجموعه‌های تاریخ ادیان ، ضمن رونمایی از کتاب از دکتر حشمدار تشکر ویژه داشتند.

Loading

انتشار توسط 8 تم
با کلیک روی عکس،  سوال خود را یطور خودکار درواتساپ طرح نمایید وپاسخ رایگان دریافت نمایید