نظرات مشورتی

سرقت اینترنتی! و عواقب آن

هشدار به دارندگان عابر بانک! سرقت اینترنتی! اسکیمر روشی ناشناخته اما فراگیر برای سرقت اینترنتی! رمز عابر بانکتان را به دیگران ندهید! در این روش فرد کلاهبردار با قرار دادن مداری مغناطیسی در داخل یا کناردستگاههای کارت خوان اطلاعات بانکی موجود در کارت را کپی برداری و در آن مدار ذخیره می کنند. این دسته از مجرمان با اعلام رمز ... بیشتر بخوانید »

آخرین نظرات مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه

شماره پرونده ۱۷۷۴ ـ ۱۶/۹ ـ ۹۲ سؤال نظر به اینکه طبق قانون تعیین مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش مصوب ۱۱/۸/۱۳۷۶ در اجرای بند ب قانون مذکور بین قضات اختلاف نظر وجود داشت و نهایتاً اکثریت بر این نظر بودند که چنانچه زوج از مراجعه به دفترخانه استنکاف نماید و زوجه گواهی مذکور را به دفترخانه ارائه نماید صیغه ... بیشتر بخوانید »

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه : در مورد عدم جواز دخالت مستقیم دادستان در امور محجور پس از نصب قیم

در مورد عدم جواز دخالت مستقیم دادستان در امور محجور پس از نصب قیم پایگاه خبری اختبار – اداره کل حقوقی در قالب نظریه ای مشورتی و در پاسخ به سوالی ­تصریح کرد: پس از نصب قیم، دادستان دخالت مستقیمی نسبت به امور محجور نداشته و وظیفه نظارت برعملکرد قیم را دارد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی قوه ... بیشتر بخوانید »

لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳/۱۲/۵

حه قانونی استقلال قانون وکلای دادگستری که به موجب قانون الغاء کلیه لوایح مصوب آقای دکتر مصدق ناشیه از اختیارات در تاریخ پنجم اسفندماه ۳۳ به تصویب کمیسیونهای مشترک مجلسین رسیده و تا تصویب نهائی مجلسین موقتاً قابل اجرا می‌باشد ذیلاً ابلاغ می‌گردد : ‌ماده ۱ کانون وکلای دادگستری مؤسسه‌ای است مستقل و دارای شخصیت حقوقی که در مقر هر ... بیشتر بخوانید »

ماهیت تکلیفی حضانت در قانون مدنی

ماهیت تکلیفی حضانت در قانون مدنی حضانت واژه‌ای عربی است كه در لغت به معنای حفظ كردن، در كنار قرار گرفتن و پرورش دادن آمده و در اصطلاح عبارت است از نگهداری مادی و معنوی از طفل و پرورش و سرپرستی کودک توسط پدر یا مادر و کسانی که قانون مقرر کرده است. به عبارت ساده‌تر حضانت به معنای نگهداری ... بیشتر بخوانید »

راهکار های مقابله با جعل امضا در چک

جعل امضای چک از دو حال خارج نیست؛یا امضای صاحب حساب شبیه‌سازی می‌شود یا اینکه امضایی غیر از امضای صادر‌کننده در چک نقش می‌بندد. معمولا کسی که امضای صاحب حساب را بر روی چک شبیه‌سازی می‌کند یا به عبارت دیگر امضای صاحب حساب را جعل می‌کند، از آشنایان صاحب حساب است؛ چون کسی که صاحب حساب را ندیده و از ... بیشتر بخوانید »

بررسي جرم محاربه و افساد في‌الارض

بررسي جرم محاربه و افساد في‌الارض در محاربه عنصر به‌كارگيري سلاح، ارعاب و تهديد با اسلحه سرد و گرم شرط است ولي جرم سياسي بدون سلاح و حتي در قالب گفتار و اعتراض نيز تحقق پيدا مي‌كند. هر كس که براي ايجاد رعب و هراس و سلب آزادي و امنيت مردم، دست به اسلحه ببرد، محارب و مفسد في‌الارض است. ... بیشتر بخوانید »

حق دفاع متهم

مقدمه جرم موجب بروز كشمكش بين مرتكب و جامعه است و نفع جامعه انساني در اين است كه براي جلوگيري از ارتكاب جرم و اصلاح مجرم با سياست جنايي خاص در صدد مجازات مرتكب جرم برآيند. ناگزير در اين راه، جامعه براي تحقق عدالت كيفري علاوه بر استفاده از قوانين ماهوي، از قوانين شكلي (آيين دادرسي كيفري) استفاده مي‌نمايد، زيرا ... بیشتر بخوانید »

جرایم پزشکی

حقوق پزشکی یکی از موارد مورد بحث درحقوق پزشکی، تخلفات و جرایم پزشکی است. پزشک باید پاکدامن و پرهیزگار باشد و وظایف مربوط به حرفه خود را با وجدان بیدار و آگاه بر طبق موازین قانونی و اخلاقی اجرا نماید، به نحوی که رفتار او موجب احترام و اعتماد جامعه نسبت به خود و همکارانش گردد. در عالم پزشکی میان ... بیشتر بخوانید »

وکالت بلاعزل و نقش آن در معاملات

مقدمه امروزه به فور می بینم که افراد برای انجام معاملات اموال منقول(به طور کلی به اموالی گفته می شود که قابلیت نقل و انتقال داشته باشند مثل اتومبیل) و غیرمنقول (به طور کلی به اموالی گفته می شود که قابلیت نقل و انتقال نداشته باشند مثل آپارتمان، خانه و غیره) خود اقدام به معاملاتی در قالب وکالت بلاعزل می ... بیشتر بخوانید »