دیات

دیه اعضای مختلف بدن بطور کامل و بصورت تشریحی در سال ۱۳۹۹

در جلسه شورای عالی قضایی مطرح و نرخ دیه در ماه‌های غیرحرام با رشد 20 درصدی نسبت به امسال، 330 میلیون‌تومان تعیین شد.  نرخ دیه برای سال 99 ، 231 میلیون تومان برای ماه های غیر حرام، و 308 میلیون تومان برای ماه های حرام می باشد معیار محاسبه دیه در اسلام علاوه بر 100 شتر، موارد دیگری را هم ... بیشتر بخوانید »

میزان دیه بر اساس جنسیت و دین

میزان دیه بر اساس جنسیت و دین: _1)جنسیت : ماده 560 *ق . م ا * مصوب 1392، به پیروی از نظر مشهور امامیه که مبتنی بر برخی از روایات می باشد، اشعار می دارد. دیه قتل زن، نصف دیه مرد است. ماده 550 ق م ا _2)دین : در میان فقهای مسلمان نظرات مختلفی راجع به میزان دیه غیر ... بیشتر بخوانید »

مهلت پرداخت دیه

بر اساس ماده 488 قانون مجازات اسلامی مهلت پرداخت دیه از زمان وقوع جنایت به ترتیب زیر است مگر این که به نحو دیگری تراضی شده باشد. الف- در عمد موجب دیه ظرف یک سال قمری ب- در شبه عمد ظرف دو سال قمری پ- درخطای محض ظرف سه سال قمری تبصره- هر گاه پرداخت کننده در بین مهلت های ... بیشتر بخوانید »

موارد مسؤولیت بیت المال در پرداخت دیه

1 اشتباه قاضی در صدور حکم و ایراد جنایت بر فرد (مواد 13 و 485 قانون مجازات اسلامی) 2 دفاع در مقابل تهاجم دیوانه (تبصره 3 ماده 156 قانون مجازات اسلامی) 3 در قسامه،سوگند خورندگان همگی بر برائت خود سوگند یاد کنند (مواد 333 و 334 و 484 قانون مجازات اسلامی) 4 در مواردی که جنایت نظم و امنیت عمومی را بر هم ... بیشتر بخوانید »

دیه مو

ماده 368: هرگاه کسى موى سر یا صورت مردى را طورى از بین ببرد که دیگر نرويد، عهده‌دار دیه کامل خواهد بود و اگر مجدد بروید نسبت به موى سر ضامن ارش است و نسبت به ریش ثلث دیه کامل را عهده‌دار خواهد بود. ماده 369: هر گاه کسى موى سر زنى را طورى از بین ببرد که دیگر نروید ... بیشتر بخوانید »

در سه مورد اولیاء دم باید برای اعدام قاتل دیه بپردازند

1)- در صورتی که بعضی از اولیاء دم نخواهند قصاص بکنند و بخواهند دیه بگیرند یا بعضی صغیر و بعضی دیگر کبیر باشند و چونکه قصاص یا مصالحه به مقدار دیه یا بیشتر حق همه اولیاء دم است، در صورتیکه بعضی از اولیاء، تقاضای قصاص کنند باید سهم دیه ی اولیاء دم دیگر را، بپردازند یا اگر اولیائی دم که ... بیشتر بخوانید »

شرایط پرداخت دیه از بیت المال

هرگاه شخصی یا اشخاصی در اثر ازدحام كشته شوند یا جسد مقتولی در خیابان و اماكن عمومی پیدا شود و نتوان این قتل را به كسی نسبت داد، دیه از بیت‌المال پرداخت می‌شود و فرقی نیز نمی‌كند كه متوفی به واسطه قتل عمد كشته شده باشد یا قتل غیرعمد مانند قتل ناشی از بی‌احتیاطی در رانندگی. گاهی اوقات دیه مقتول ... بیشتر بخوانید »

دیه گردن

– کج شدن و خمیدگی گردن در اثر شکستگی در صورت عدم بهبودی و باقی ماندن این حالت موجب دیه کامل و در صورت بهبودی و زوال حالت خمیدگی و کج شدگی موجب ارش است. 2 – شکستگی گردن بدون کج شدن و خمیدگی آن موجب ارش است. 3 – جنایت بر گردن که مانع فرو بردن یا جویدن غذا ... بیشتر بخوانید »

شیوه تعیین دیه آسیب های وارده به بینی

دیه مالی است که به سبب جنایت بر نفس یا عضو ، به مجنی علیه یا ولی یا اولیای دم او داده می‌شود، دیه مقدر مال معینی است که در شرع مقدس به سبب جنایت غیرعمدی بر نفس عضو یا منفعت یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد مقرر شده است. در این قسمت از مطالب ... بیشتر بخوانید »

در چه ماههایی و چه جرایمی دیه افزایش می یابد

بر خلاف تصور عموم فقط چهار ماه محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه ماه حرام هستند (ماه صفر و رمضان جزء ماههای حرام نیستند). در ماههای حرام فقط دیه قتل افزایش پیدا میکند و این افزایش شامل صدمات بدنی نمیشود تازه دیه قتل هم در صورتی افزایش پیدا می کند که صدمه و فوت هر دو در ماه حرام ... بیشتر بخوانید »